Do lasuInne miejscana łono przyrodyParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatyPoznań i okolice

Bobrowy szlak

Odkryliśmy kolejne fajne miejsce niedaleko Poznania. W miejscowości Czmoniec koło Kórnika rozpoczyna się urocza ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Bobrowy Szlak.
Bobrowy Szlak znajduje się na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Podobno są tam trzy ścieżki, które różnią się stopniem trudności i długością

  • Szlak żółty – 1 km dla najmłodszych i początkujących piechurów
  • Szlak zielony – 2,5 km dla średnio wprawionych
  • Szlak czerwony – 4 km dla bardziej zaawansowanych w pieszych wycieczkach

Niestety, kiedy my tam byliśmy ścieżki były słabo oznakowane, a szlaki ledwo widoczne, więc nie mam pojęcia którą drogą szliśmy. Mimo to spacer bardzo nam się podobał.

Przejście całą trasą zajęło nam ok. 2 godzin (łącznie z postojem na wieży). Ścieżka jest prosta, bez specjalnych utrudnień (dla dziecka warto wziąć rowerek). Co kilkanaście metrów zmieniają się krajobrazy, więc nie dość, że wędrówka jest dość zróżnicowana i ciekawa, to widoki zapierają dech w piersiach mimo, że my byliśmy tam w połowie listopada, a jak wiadomo, no umówmy się, nie jest to najbardziej urokliwy czas w naszej szerokości geograficznej 😉

Mamy tu zarówno las, jak i łąki, mokradła, rzekę, zagajniki. Dodatkową atrakcją jest też wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na stare dorzecze Warty i jej rozlewiska. 

Wędrując ścieżką Bobrowy Szlak trzeba oczywiście wypatrywać bobrów. Nam niestety nie udało się zobaczyć zwierzątka, ale widzieliśmy świeże ślady jego bytności. Na terenie rozlewiska można również napotkać ślady dzików, kretów i innych zwierząt oraz całe mnóstwo różnorodnych ptaków. Dodam, że na wycieczkę warto wziąć lornetkę, no i oczywiście jakieś przekąski, żeby uzupełnić ubytki energii 😉

Podczas spaceru, co jakiś czas można zatrzymać się przy tablicach informacyjnych i poczytać o ciekawostkach na temat tutejszego krajobrazu. Takich tablic jest aż 9.

Aby dojechać do ścieżki Bobrowy Szlak należy kierować się z Poznania na Kórnik, a następnie przez Radzewo dojechać do Czmońca. Tam wypatrywać należy drogowskazu „Bobrowy szlak” (przy tablicy Trzykolne Młyny).

Trasę Bobrowy Szlak bardzo polecam na rodzinne weekendowe wycieczki o każdej porze roku 🙂 Spodoba się i dużym i małym!