O wszystkim

Boso przez świat

P10105961Gdy dłużej poobserwujemy bawiące się dzieci, z pewnością zauważymy, że często zdejmują one buciki i skarpetki, aby pobiegać na boso. Bardzo to lubią i robią to intuicyjnie, zarówno w domu, jak i na dworze, np. w piaskownicy. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość pozwólmy im na to.

Dzieci, te małe i również te starsze powinny jak najczęściej chodzić, biegać na bosaka. To bardzo dobrze wpływa na kształtowanie się stóp, wzmacnia mięśnie i więzadła. Ma także relaksujący wpływ na stopy oraz koryguje płaskostopie, a także odpręża i zapobiega bólom pleców. Bieganie boso łagodzi przeciążenia, na jakie często narażone są stopy oraz pomaga w hartowaniu. Należy jednak pamiętać, że dzieci boso mogą biegać tylko po naturalnym podłożu. Może to być na bosakapiasek, trawa, kamienie, ziemia, a nawet śnieg i błoto. Jednak zanim wpuścimy tam dzieci dobrze sprawdźmy, czy teren jest bezpieczny, tzn. wolny od potłuczonego szkła, ostrych kamieni, gwoździ czy innych przedmiotów oraz niebezpiecznych owadów (osy, pszczoły) i zwierząt (żmije, węże). Powinno się jednak unikać twardych powierzchni typu beton, podłoga itp. W domu lepiej żeby dziecko chodziło po miękkiej wykładzinie, czy dywanie, niż po twardych płytkach lub drewnianej nawierzchni.

Chodzenie bez butów to również stary sprawdzony sposób leczniczy na krążenie, bóle głowy, rozdrażnienia, nerwice , a nawet zaparcia czy bezsenność oraz choroby wieńcowe. Dlatego też dajmy przykład dzieciom i sami czasami zdejmujmy buty. Hipokrates już tysiące lat temu mówił, że: „najlepsze obuwie – to brak obuwia”.P10106091

Powinnyśmy też zachęcać dzieci do ćwiczenia stóp. Możemy wspólnie zabawić się w chodzenie na palcach, piętach oraz zewnętrznych krawędziach. Dobrą zabawą jest chwytanie palcami stóp małych przedmiotów, gdyż wzmacnia to mięśnie podbicia.

Innym rodzajem gimnastyki stóp dla niemowląt i małych dzieci jest delikatny masaż lub łaskotanie stópek. Dzieci bowiem podkurczając paluszki automatycznie rzeźbią mięśnie stóp. Takie zabawy z dzieciątkiem to także przyjemny relaks i miłe doznania.

Masując stopy dłonią, czy też poprzez chodzenie boso po naturalnych strukturach, pobudzamy cały organizm oraz jego mechanizmy samonaprawcze, ponieważ na stopach znajduje się mapa całego ciała. Wkrótce zawita do nas lato. Do dobry moment, aby zrzucić obuwie i pohasać po plaży, łące. Pogoda będzie temu sprzyjać, więc wykorzystajmy to. Gorąco zachęcam do tego, aby… iść boso przez świat!