Historyland – wystawa LEGO w Poznaniu
Tym razem chciałabym Was zabrać w nietypowe miejsce, które od jakiegoś czasu widnieje na mapie Poznania. To Historyland – czyli niezwykła wystawa klocków LEGO, która złączyła zamiłowanie jej twórców do historii i klocków Lego.
Wystawa Historyland
Historyland jest projektem trzech poznańskich pasjonatów Marcina Tobolskiego, Krzysztofa Tobolskiego i Marcina Pietruchy. Najpierw założyli w Poznaniu sklep LEGO®, następnie w swoich garażach tworzyli historyczne makiety i modele z klocków lego pod czujnym okiem zaproszonych do współpracy historyków. Do budowy eksponatów wystawy wykorzystano ponad milion klocków Lego. I naprawdę robi to wrażenie!!!
Historyland to nie tylko wystawa makiet z klocków, to również niezapomniana lekcja historii przedstawiona w pokazach multimedialnych (video-mapping), które idealnie współgrają z makietami. To pokaz światło-dźwięk z lektorem opowiadającym o ważnych dla Polski historycznych wydarzeniach.
Wystawę można zwiedzać z audio przewodnikiem. My właśnie wybraliśmy tę opcję. Przechodząc od makiety do makiety przewodnik opowiada o danym wydarzeniu, a następnie można obejrzeć pokaz multimedialny. Dzięki temu przeżywa się wystawę głębiej i mocniej i na dłużej zostaje w pamięci.
Co można zobaczyć na wystawie Historyland?
1. Osada w Biskupinie
2. Bitwa pod Grunwaldem
3. Bitwa morska pod Oliwą
5. Bitwa o Monte Casino
8. Stocznia Gdańska
9. Katedra Wawelska
Zdjęcia nie oddają ani wielkości projektu, ani ogromu pracy, który został tu włożony. To trzeba zobaczyć (i przeżyć) na własne oczy!
Polecam szczególnie dla starszych (szkolnych) dzieci, młodzieży i dorosłych. Młodsze dzieci nie zrozumieją przekazu – mogą najwyżej po prostu pooglądać klockowe konstrukcje.
Organizatorzy zadbali o to, by się na wystawie nie nudzić i wprowadzili kilka niespodzianek: szukanie ukrytego Mikołaja w modelach poznańskich tramwajów, wywoływanie burzy poprzez kręcenie sterem, możliwość zrobienia sobie zdjęć w kilku wyznaczonych miejscach.
Cała wystawa bardzo nam się podobała. Nasza 4-osobowa ekipa była nią zachwycona. Zarówno my – rodzice, jak i nasi synowie – 24 latek i 9-latek byliśmy pod dużym wrażeniem i długo jeszcze rozmawialiśmy o tym, co zobaczyliśmy i o historii oczywiście.
To najlepsza lekcja historii dla naszego najmłodszego syna. Pewnie jeszcze nie wszystko zrozumiał, ale, gdy będziemy z nim na ten temat dokładniej przerabiać w ramach ED, na pewno przypomnimy o „obrazach” prezentowanych na wystawie.
Informacje praktyczne:
Bilety można zakupić zarówno przez Internet, jak i na miejscu w kasie.
Obok kasy jest darmowa szatnia, w której można zostawić odzienie wierzchnie i na przykład wózek dziecięcy.
Zwiedzać można zarówno z audio przewodnikiem, jak i bez – za zwiedzanie z audio przewodnikiem dopłaca się parę złotych do biletu.
Wystawa czynna jest od 10-18. W dni powszednie bilety są trochę tańsze niż w weekendy.
Wejście znajduje się od strony ulicy Bukowskiej (na rogu z Roosevelta).
Jeśli jesteście samochodem, to proponuję zaparkować na ul. Heliodora Święcickiego i przejść się kawałek pieszo. Obowiązuje tu płatna strefa parkingowa.
Nam zwiedzanie zajęło około 1,5 godziny. Trochę czasu spędziliśmy też w sklepie LEGO. Tu Grześ kupił sobie zestaw klocków LEGO. W sklepie jest możliwość zakupu klocków na wagę w różnych kolorach 🙂 .
Bardzo polecamy!