Cała PolskaParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwaty

Kampinoski Park Narodowy – dwie wyjątkowe ścieżki dydaktyczne

Tym razem zabiorę Was na wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej. Kampinoski Park Narodowy był naszym celem podczas krótkiego weekendowego wypadu do Warszawy. Pogoda dopisała, więc mogliśmy trochę zanurzyć się w lesie. 🙂

To nie była nasza pierwsza wizyta w Kampinosie. Obszar ten odwiedziliśmy kilka lat temu, ale wówczas byliśmy tu przejazdem i właściwie tylko musnęliśmy o Puszczę Kampinoską i w dodatku spotkała nas wtedy ogromna burza, która skutecznie wygoniła nas z lasu i pokrzyżowała plany 😉

Podczas tego pobytu wybraliśmy dwie ścieżki dydaktyczne, które częściowo wiodą po drewnianych kładkach. Były tego dwa powody: pierwszy jest taki, że ja uwielbiam drewniane kładki na szlakach (kiedyś może zrobię wpis o najfajniejszych „kładkowych” trasach w Polsce 😉 ), drugi jest taki, że koniec lutego to czas roztopów, a więc aby za bardzo nie zapaść się w błocie, łatwiej maszerować po kładce, tym bardziej, że w Kampinosie jest sporo terenów bagiennych i podmokłych.

Kampinoski Park Narodowy – kilka informacji ogólnych

Kampinoski Park Narodowy powstał w 1959 roku i zlokalizowany jest na Nizinie Środkowomazowieckiej pomiędzy lewym brzegiem rzeki Wisły, a rzeką Bzurą. Jego powierzchnia wynosi ponad 38 ha. Część obszaru Puszczy Kampinoskiej leży w pradolinie Wisły, a teren parku został ukształtowany w okresie polodowcowym, gdy woda z topniejących lodowców spływała szerokim na 18 m korytem Prawisły do morza, tworząc liczne koryta i tereny bagienne, wyspy oraz wydmy.

Kampinoski Park Narodowy to siedlisko wielu gatunków roślin i zwierząt. Szacuje się, że na tych obszarach występuje połowa rodzimych gatunków zwierząt, czyli około 16,5 tysiąca! Oczywiście największym ssakiem w Kampinosie jest Łoś, jest on również symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Ich tutejsza populacja liczy obecnie około 300 osobników. Oprócz łosia w puszczy spotkać można też inne większe ssaki: sarny, dziki oraz jelenie. My niestety nie spotkaliśmy osobiście żadnego z tych zwierząt, choć ślady sarny i dzików widzieliśmy 😉 .

W 2000 roku Kampinoski Park Narodowy razem ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery pod nazwą „Puszcza Kampinoska”. Stworzono tu 350 km szlaków turystycznych, 200 km szlaków rowerowych, 19 parkingów, 12 polan wypoczynkowych i 10 ścieżek dydaktycznych.

I właśnie dwie z nich chcemy Wam pokazać 🙂

Ścieżka dydaktyczna „Skrajem puszczy”

Źródło: www.kampinoski-pn.gov.pl

Ścieżka zaczyna się przy dość dużym bezpłatnym parkingu niedaleko miejscowości Kampinos. Na miejscu są czyste toalety, sporo miejsc parkingowych, tablice informacyjne i mapy Puszczy Kampinoskiej.

Ścieżka moim zdaniem jest niezwykle ciekawa i urozmaicona, a najpiękniejszy jej odcinek wiedzie przez Olszowickie Błota. To tu zlokalizowana jest drewniana kładka wraz z platformą widokową i właśnie to miejsce wywarło na mnie duże wrażenie i skradło moje serce 🙂 Zresztą popatrzcie sami:

Następnie ścieżka idzie przez las, który należy do obszaru ochrony ścisłej „Granica”. Podczas spaceru w tej części Kampinosu natknąć się można na pamiątki historii i kultury. Ścieżka przechodzi bowiem przez skansen budownictwa puszczańskiego, a tuż obok znajduje się także Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Niestety obecnie oba obiekty są zamknięte ze względu na remonty i sytuację pandemiczną. Ale domki w skansenie można obejrzeć sobie z zewnątrz 🙂

Ścieżka przechodzi także koło małego cmentarza wojennego, gdzie pochowani są żołnierze, którzy stracili życie w bitwie nad Bzurą. Okazuje się, że w tej walce brali udział żołnierze Armii Poznań i Armii Pomorze dzielnie trzymając wroga z dala od oblężonej Warszawy. Niestety w walkach w Puszczy Kampinoskiej śmierć poniosło aż 21% walczących tu żołnierzy.

Długość ścieżki: około 4 km
Czas przejścia: ok.1,5-2 h
Trudność: łatwa, zatacza pętlę

Ścieżka dydaktyczna „Wokół Opalenia”

Źródło: www.kampinoski-pn.gov.pl

To kolejna ścieżka cząstkowo przechodząca przez drewnianą kładkę, która leży na podmokłych terenach „Motylowej łąki”. Kładka ma długość około 320 m. Latem można tu podziwiać rzadkie gatunki motyli.

Ścieżka zaczyna się na stosunkowo niedużym parkingu niedaleko miejscowości Mościska. Następnie wiedzie przez bory sosnowe, okala malutkie jeziorko Opaleń i przechodzi przez podmokłe tereny lasów olchowych. Trasa ścieżki częściowo pokrywa się z trasą czerwonego szlaku turystycznego.

Długość ścieżki: około 3,7 km
Czas przejścia: ok.1 – 1,5 h
Trudność: łatwa, zatacza pętlę

Kampinoski Park Narodowy kryje jeszcze wiele takich cudownych, nieodkrytych przez nas miejsc. Wcale mnie nie dziwi fakt, że mieszkańcy stolicy tak chętnie wybierają ten rejon na weekendowe wypady za miasto. My też z radością tu wrócimy przy pierwszej nadarzającej się okazji, by dalej przemierzać urokliwe zakątki tej wyjątkowej puszczy. 🙂

Jeśli więc wybieracie się do Warszawy, koniecznie wygospodarujcie sobie 2-3 godzinki na spacer po Puszczy Kampinoskiej!!! 😀 Dojazd samochodem z centrum Warszawy do ścieżki „Skrajem Puszczy” zajmuje około 45 min – ale trasa jest przyjemna, bo wiedzie przez małe miasteczka i wsie w okolicy Kampinosu, natomiast druga ścieżka „Wokół Opalenia” zlokalizowana jest znacznie bliżej Warszawy i tu dojazd z centrum to już tylko ok 20-25 min. 🙂

A jeżeli chcecie wybrać się na weekend do Warszawy, sprawdźcie, co można ciekawego zwiedzić w stolicy z dzieckiem 🙂 Weekend w Warszawie z dzieckiem