Kopalnia Złota w Złotym Stoku i inne atrakcje
Ostatnio mieliśmy okazję gościć [zaproszenie] w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Złoty bilet otrzymaliśmy na poznańskim festiwalu podróżniczym Śladami Marzeń od samej prezeski kopalni (dlatego warto bywać na takich festiwalach) 🙂
Do Złotego Stoku nie wybraliśmy się sami, pojechała z nami ekipa Poznańskiej Spacerówki, a na miejscu spotkaliśmy się jeszcze z ekipą Podróżująca mama 🙂 . I tak w trzy rodziny wyposażone w 5 dzieci zwiedzaliśmy wszystkie dostępne atrakcje znajdujące się w kompleksie Kopalni Złota w Złotym Stoku.
Do głównych atrakcji zalicza się: Kopalnię Złota, Średniowieczną Osadę Górniczą oraz całkiem niedawno odkrytą Sztolnię Ochrową.
W Kopalni Złota byliśmy już kiedyś, 10 lat temu z naszymi synami (Grześ miał wtedy 1,5 roku) i wówczas Sztolnia Ochrowa była dopiero odkrywana, więc nie można było jej zwiedzać. Dlatego chętnie przyjechaliśmy tu znowu, by zobaczyć to miejsce na nowo i pokazać je jeszcze raz Grzesiowi, który z poprzedniego razu niewiele pamięta…
Od razu zaznaczę, że na zwiedzanie wszystkich tutejszych atrakcji najlepiej zarezerwować sobie cały dzień, tak, aby się nigdzie nie spieszyć i móc czerpać radość i satysfakcję z oglądania i doświadczania tego miejsca.
Kopalnia Złota
Kopalnię Złota zwiedza się z przewodnikiem. Grupy wchodzą co 45 minut, nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji biletów. W kopalni panuje stała temperatura ok. 7° C, więc warto się odpowiednio ubrać. Zalecam też pełne buty, bo może być mokro.
W kopalni przechodzi się 500 metrowy odcinek Sztolni Gertruda. Na trasie poznaje się ciekawą historię kopalni, legendy z nią związane i historyczne fakty: czasami tragiczne, a czasami zabawne. Jest tu mnóstwo ciekawych zakątków i eksponatów, m.in. komora złota, laboratorium alchemiczne i zjeżdżalnia podziemna.
Potem przechodzi się do Sztolni Czarnej, gdzie można zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Tu, głęboko pod ziemią, w małej komorze, woda z hukiem spada z wysokości dziesięciu metrów. Wodospad jest podświetlany na kolorowo, co potęguje doznania wizualne 🙂
Jedną z fajniejszych atrakcji jest przejażdżka pomarańczowym tramwajem 300 metrową trasą podziemną. Kolejka mknie po szynach z dość dużą prędkością, co bardzo podoba się turystom, zwłaszcza tym młodszym 🙂
Część chodników w Sztolni Gertruda zalanych jest wodą i nie można ich zwiedzać pieszo. Jednak jest taki fragment, który można przepłynąć podziemną łodzią.
Podziemny spływ łodzią
Po zalanych korytarzach płynie się 15-osobową łódką o nazwie Titanic. Podziemny Spływ odbywa się na długości ok. 200 metrów. Jest to dodatkowa atrakcja, nie wchodzi ona w skład zwiedzania podstawowego. Dostępna jest dla dorosłych i dzieci od 8 roku życia i jest dodatkowo płatna: 20 zł/os.
Kolejną atrakcją jest Park Średniowieczny – to naprawdę super miejsce, zwłaszcza dla dzieci
Replika Osady Górniczej z okresu średniowiecza
Tu można przenieść się do średniowiecza i poczuć na własnej skórze pracę i życie górników z tamtego okresu. Jest to bowiem unikatowa na skalę europejską replika Średniowiecznej Osady Górniczej, w której podziwia się m.in. działające urządzenia zbudowane w skali 1:1 powstałe na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Każdą maszynę można dotykać, a nawet uruchomić siłą własnych mięśni.
Kolejną ciekawostką (choć nie dla wszystkich, nie zalecam wchodzenia z małymi dziećmi) jest Labirynt. To taka dawka tajemnicy, trochę strachu i trochę zabawy. Tu znajduje się też wirujący tunel z efektami dźwiękowymi i świetlnymi, które dają niesamowite złudzenie percepcyjne.
Sztolnia Ochrowa
Sztolnia Ochrowa została odkryta całkiem niedawno, bo w drugiej dekadzie XXI w. Kręty 130 metrowy tunel jest efektem trudnych warunków i ciężkiej pracy górników w sztolni. Chodnik w sztolni kuty był ogniem, na co wskazują widoczne na skałach osmolenia. W sztolni jest też zalany średniowieczny drewniany szyb, który zachował się bardzo dobrze i jest unikatem na skalę europejską.
Jednak Sztolnia Ochrowa cechuje się przede wszystkim tym, że jej korytarze pokryte są ochrą, czyli pigmentem o barwie rdzawej i pomarańczowo-żółtej, który od wieków wykorzystywany jest jako barwnik do farb, czy też w przemyśle kosmetycznym.
W sztolni znajduje się też źródło wody arsenowo-żelazowej, uznane w 1914 r jako woda lecznicza. Wg badań posiada ona właściwości przyśpieszające gojenie się ran oraz poprawiające stan zdrowia przy anemii.
Sztolnię zwiedza się z przewodnikiem. Wejście grupy jest co kilkadzieścia minut. Mi osobiście bardzo podobała się ta atrakcja. Przewodnik z wielkim zaangażowaniem i pasją opowiadał o tym miejscu. Nie nudziliśmy się ani sekundy, więc bardzo polecam Sztolnię Ochrową, nie pomijajcie jej, jak tu będziecie!
Dodatkową atrakcją kompleksu jest płukanie złota. Przy stanowiskach do płukania można się zatrzymać i wykorzystać czas pomiędzy zwiedzaniem różnych miejsc. To fajna zabawa dla dużych i małych 🙂
Informacje praktyczne
Przede wszystkim chciałam zaznaczyć, że Kopalnia Złota to świetna atrakcja na każdą pogodę: zimą jest tu w miarę ciepło, a latem, w upały – przyjemnie chłodno. Kiedy na dworze wieje i leje deszcz, pod ziemią jest bardzo komfortowo i w miarę sucho 🙂
Wybierając się do podziemi trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór, gdyż temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7° C.
Planując zwiedzanie atrakcji nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszej rezerwacji. Wyjątkiem jest zwiedzanie grup zorganizowanych i Podziemny Spływ Łodzią – tu potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja.
Na terenie kompleksu Kopalni Złota oraz w jej pobliżu dostępne są bezpłatne miejsca parkingowe. Teren parkingowy jest naprawdę duży 🙂
Tuż obok kopalni znajduje się kilka punktów gastronomicznych (restauracje, lodziarnie, bary) oraz hotelik.
Zwiedzanie atrakcji z dzieckiem: nie ma tu ograniczeń wiekowych, oprócz Podziemnego Spływu Łodzią – gdzie obowiązuje limit wiekowy – minimum 8 lat.
Zwiedzanie z psem: Kopalnię Złota, Sztolnię Ochrowa oraz Średniowieczną Osadę Górniczą można zwiedzać z psem, o ile nie będzie uciążliwy dla pozostałych gości.
Są dostępne różne pakiety biletów. Można zakupić bilety pojedynczo, na każdą atrakcję osobno, lub zbiorczo na kilka atrakcji na raz (wtedy jest trochę taniej) – szczegóły na stronie: https://kopalniazlota.pl