Krwawienie z nosa u dzieci – postępowanie
Krwotoki z nosa u dzieci, to dość częsta przypadłość. Przeważnie nie są niebezpieczne i przechodzą samoczynnie po kilku minutach. Ich przyczyną może być osłabienie organizmu, przeziębienie, katar oraz intensywny kaszel, a także podrażnienie, urazy nosa i uszkodzenie delikatnej błony śluzowej, która pokrywa naczynia krwionośne w nosie.
Jak zatamować krwotok z nosa u dziecka?
Niekiedy jednak krwawienie z nosa u dzieci może być oznaką poważniejszych chorób, m.in. przewlekłych stanów zapalnych błon śluzowych, problemów z krzepnięciem krwi lub nieprawidłowo zbudowanej przegrody nosowej.
Ja jako dziecko często miałam krwawienia z nosa i w końcu wylądowałam w szpitalu na zabiegu, u moich synów niestety też raz po raz się ono pojawia. W takiej sytuacji rodzic/opiekun, często zastanawia się jak należy postąpić, aby pomóc dziecku i szybko zatamować krew. Oto krótki schemat postępowania w przypadku wystąpienia krwawienia z nosa:
Co robić, gdy leci krew z nosa?
- Uwaga! Nie należy dziecka kłaść na plecach! Najlepiej, gdy dziecko siedzi lub stoi. Pozycja leżąca umożliwia napływ krwi do uszkodzonych naczyń krwionośnych, a to z kolei powoduje nasilenie krwawienia z nosa. Dodatkowo krew spływa do gardła, co może doprowadzić do zakrztuszenia.
- Należy wilgotną zimną chusteczką objąć nos dziecka i tak uciskać skrzydełka nosa przez ok. 2-3 minuty.
- Dodatkowo na nasadę nosa i kark można zrobić zimne okłady.
- Po zatamowaniu krwawienia należy delikatnie umyć dziecko i osuszyć nos oraz pilnować, aby przez jakiś czas nie dotykało nosa.
- Po opanowaniu krwotoku można miejscowo zastosować maść, która zawiera składniki dezynfekujące i nawilżające błonę śluzową nosa (dostępne w aptece).
Jeżeli krwawienia z nosa pojawiają się często najlepiej skonsultować się z lekarzem laryngologiem, gdyż może niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu obkurczającego naczynia krwionośne lub wykonanie dodatkowych badań.