podróże, wakacje, wyjazdyPorady podróżnicze

Z dzieckiem na wakacje, czyli urlopowy poradnik dla rodzica

1379396_9872055011Planujesz urlop, chcesz wyjechać z dzieckiem na wakacje, ale martwisz się, czy będą one udane, czy dasz radę choć trochę odpocząć mając malucha cały czas przy sobie? Co zrobić, by wyjazd z pociechą był pozytywny i przyjemny ?

Przede wszystkim należy dobrze go zaplanować i zorganizować. Nie można nastawić się tylko na odpoczynek i relaks oraz wielogodzinne wylegiwanie się na plaży, czy też zdobywanie wysokich szczytów gór. Trzeba zwrócić uwagę na to, że nie będzie pod ręką wielu rekwizytów ułatwiających codzienne życie z niemowlakiem lub małym dzieckiem. Nie wszystko bowiem można zabrać ze sobą w podróż. Należy też pamiętać, że na wakacjach nie jesteśmy sami, że innym ludziom też należy się spokój i odpoczynek.Floating Kiss

Zapewniam Was, wakacje z dzieciątkiem mogą przynieść zarówno nam, jak i naszym podopiecznym wiele satysfakcji i radości.

Oto 10 przykazań udanego odpoczynku z dzieckiem:

1. Nigdy nie krzycz na dziecko, nie bij (dotyczy to również klapsów!)
2. Wybieraj miejsca, które są atrakcyjne dla dziecka, a nie tylko dla dorosłych
3. Poświęcaj mu jak najwięcej czasu i uwagi: baw się z nim, pokazuj różne ciekawe miejsca i rzeczy
4. Daj możliwość wybiegania się oraz „pozytywnego zmęczenia”, wtedy łatwiej i szybciej zaśnie i wieczór będzie tylko Wasz 🙂
5. Nie dopuszczaj do tego, by dziecko się nudziło, to sprawia, że staje się marudne, miej zawsze pod ręką coś, co zainteresuje dziecko (nie muszą to być drogie zabawki, często wystarczą kamyki, szyszki, patyki, itp. Twoja kreatywność i wyobraźnia też są niezastąpione w takich sytuacjach)
6. Pozwól na poznawanie i odkrywanie świata, oczywiście pod Twoim czujnym okiem (ale tylko do momentu, gdy nie zagraża to zdrowiu i życiu dziecka lub innych)
7. Nie dopuszczaj, aby Twoje dziecko naruszało prywatną przestrzeń i spokój innych ludzi (chyba, że wyrażą na to zgodę)
8. Jeżeli dziecko zaczyna krzyczeć, płakać i buntować się w miejscu publicznym, nigdy nie okazuj złości czy irytacji (to tylko pogarsza sytuację). Staraj się zainteresować maluszka czymś ciekawym, odwróć jego uwagę na coś pozytywnego, weź na ręce, przytul itp.
9. Uważaj na to, co dajesz dziecku do zjedzenia (kupowanie niepewnych przekąsek w napotkanym barze, czy innym miejscu może zakończyć się poważnymi problemami)
10. Bądź radosny, odprężony, wyluzowany, pozytywnie nastawiony do świata – Twój nastrój udzieli się również dziecku!1195044_4140559911

Zatem udanego wypoczynku i wspaniałych wakacyjnych wrażeń !!! 🙂