Cała Polskado muzeumInne miejscaPoznań i okolice

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie z dzieckiem

Jedną z atrakcji, która od dawna była na mojej liście jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Ten gród pierwszych Piastów pamiętam jeszcze ze szkoły podstawowej, bo wywarł na mnie ogromne wrażenie. I właśnie tej wiosny, w długi weekend majowy, postanowiliśmy odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Muzeum archeologiczne w Biskupinie mieści się we wsi Biskupin niedaleko Żnina. Podróż z Poznania trwa ok. 1 godziny, a droga jest prosta i ładna. Na miejscu jest duży parking (opłata 5 zł – za cały dzień), nowy budynek z kasami, sklepikami, toaletami. Bilety nie są drogie ( 12 i 8 zł, dzieci do 7 lat – bezpłatnie), na kartę dużej rodziny są zniżki! Do biletów otrzymuje się mapę, która bardzo ułatwia poruszanie się po terenie.

Podczas całego długiego majowego weekendu w Muzeum dzieją się niesamowite rzeczy. Oprócz zwykłego zwiedzania, zorganizowane są różnego rodzaju pokazy, warsztaty, turnieje. Świetną sprawą jest także gra rodzinna, która pozwala na darmowe skorzystanie z niektórych płatnych atrakcji. Wystarczy wydrukować specjalną kartę ze strony internetowej muzeum, a następnie poszukać odpowiednich punktów wskazanych w grze i wykonać zadania. Zabawa świetna zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Polecam!

Główną atrakcją są tutaj chaty i domostwa zrekonstruowanego grodu biskupińskiego. Można wejść po poszczególnych pomieszczeń i poczuć się jak za dawnych czasów. W kolejnych chatach odkryć można to, czym trudnili się ówcześni mieszkańcy grodu. Znajdziemy tu więc zagrody zwierząt hodowlanych, maszyny rzemieślnicze, odlewnie brązu i żelaza. Dowiemy się jak ludzie tkali tkaniny, robili naczynia gliniane, jak łowili ryby, gotowali, czy suszyli zioła. Niesamowita lekcja historii dla każdego.

Z Biskupina można wyruszyć na przejażdżkę kolejką wąskotorową do Wenecji, gdzie znajduje się Muzeum Kolejki Wąskotorowej. To już nie lada gratka dla amatorów kolejek, czyli niemal wszystkich chłopaków. W muzeum można zwiedzać różnego rodzaju parowozy i kolejki wąskotorowe. Dzieci mogą wszędzie wejść i wszystkiego dotknąć. Na terenie znajduje się również plac zabaw dla dzieci.

Tu również są zniżki na kartę dużej rodziny (dorośli płacą tak jak dzieci). W Wenecji zwiedzimy również ruiny zamku Diabła Weneckiego oraz wystawę machin oblężniczych.

Taka wycieczka to fajna propozycja na jednodniową wyprawę. Jednak, jak ktoś ma ochotę zostać tu dłużej, to zaraz obok muzeum znajduje się Hostel Wenecja, gdzie można przenocować.