Muzeum Archeologiczne w Poznaniu z dzieckiem
Zimą podróżujemy trochę mniej intensywnie niż w pozostałe pory roku, ze względu na mniej sprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak nie znaczy to, że siedzimy w domu. Kiedy tylko możemy, to staramy się zwiedzać okoliczne atrakcje. I tak dziś odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
W Muzeum Archeologicznym byliśmy już oczywiście kilkukrotnie w przeszłości, ale nigdy jeszcze nie odwiedziliśmy je z Grzesiem. Szczerze mówiąc obawiałam się, że nie bardzo go zainteresują prezentowane tu eksponaty. Jednak bardzo się myliłam…
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaskoczyło mnie przede wszystkim tym, że jest bardzo dobrze przygotowane na wizyty najmłodszych gości. Specjalnie dla dzieci ustawiono dodatkowe stanowiska – punkty małego odkrywcy – gdzie dzieci mogą wykonywać różne ciekawe zadania. Punkty te są odpowiednio oznakowane, a na każdym z nich widnieje informacja, co należy zrobić.
Muszę przyznać, że przed wizytą w muzeum, zajrzałam w kilka miejsc w internecie, by dowiedzieć się nieco więcej o muzeum pod kątem zwiedzania z dziećmi, ale nigdzie nie trafiłam na opisy tych dziecięcych stanowisk, a szkoda, bo to by prawdopodobnie przyciągnęło więcej rodzin z mniejszymi dziećmi…
Oprócz tego typu stanowisk, w muzeum są również tablice multimedialne, panele dotykowe oraz stanowiska, w których można np. przymierzyć hełm i kolczugę rycerza, dotknąć prawdziwą szablę lub tarczę, odkryć szkielet człowieka, pokręcić stołem do wyrobu glinianych naczyń, itp.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zobaczymy prawdziwy starożytny egipski obelisk, który umieszczony jest na niesamowicie pięknym i niezwykle klimatycznym dziedzińcu.
W muzeum obejrzeć można wystawy tj: „Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie”, „Archeologia Sudanu”,” Sztuka Naskalna Afryki Północnej” oraz „Pradzieje Wielkopolski” i „Tu Powstała Polska”. A w nich ujrzymy: mumie kota, krokodyla, ibisa, egipskie hieroglify na skalnych tablicach, wiele eksponatów starożytnego Egiptu, naczynia, ozdoby z Afryki, narzędzia używane przez pierwotnych ludów zamieszkujących tereny Wielkopolski i wiele innych ciekawych przedmiotów z wykopalisk archeologicznych przeprowadzanych na terenach północnej Afryki, jak i na naszych wielkopolskich rejonach.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu ma swoją siedzibę w Pałacu Górków i jest jednym z najstarszych i najprężniej działających muzeów w Polsce.
Sam Pałac Górków również ma niesamowitą historię, bo to wspaniała renesansowa rezydencja magnacka z XVI. Powstała z przebudowy kilku kamienic gotyckich. Twórca tej budowli niestety nie jest znany. Do dzisiejszych czasów zachowało się kilka elementów oryginalnych konstrukcji, m.in. dziedziniec wewnętrzny z kolumnowym krużgankiem (to ten, gdzie stoi obelisk). Kamienica kilkakrotnie zmieniała właścicieli i swoje przeznaczenie. Podczas II wojny światowej budynek został poważnie zniszczony. Pałac odbudowano dopiero pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku i wówczas został zaadoptowany na siedzibę Muzeum Archeologicznego.
Uważam, że Muzeum Archeologiczne w Poznaniu warto odwiedzić z dziećmi. Na pewno nie będą się nudzić. Czas zwiedzania, to około 1,5 godziny, ale przeleci tak szybko, że nawet się nie spostrzeżecie 😉
Muszę przyznać, że Grześ był zachwycony tym miejscem i wyraźnie miał niedosyt, bo bardzo nalegał, aby iść jeszcze do jednego muzeum, bo on przecież „bardzo lubi zwiedzać muzea” 🙂
Dodam jeszcze tylko, że w soboty wstęp do muzeum jest bezpłatny!!! 🙂