do muzeumInne miejscaPoznań i okolice

Niewidzialna Ulica – Poznań – wyjątkowe miejsce niezwykłych doświadczeń

Niewidzialna Ulica to miejsce, o istnieniu którego dowiedziałam się kilka miesięcy temu od koleżanki i od razu wiedziałam, że koniecznie musimy tam pójść. To niezwykła i jedyna w swoim rodzaju atrakcja, którą powinien odwiedzić każdy…

Do Niewidzialnej Ulicy można iść z dziećmi od 7 r.ż. Jest to miejsce dla całej rodziny. Jednak trzeba wiedzieć, że Niewidzialną Ulicę zwiedza się nieco inaczej niż wszystko co do tej pory odwiedzaliście – zwiedza się nią dotykiem i słuchem… Bo Niewidzialną Ulicę się nie widzi, ją się czuje, ją się doświadcza…

Niewidzialna Ulica powstała w Poznaniu w zeszłym roku (2019) i jest w naszym mieście jedynym tego rodzaju miejscem, a czwartym w Polsce (w Warszawie, Toruniu i od niedawna w Gdańsku istnieją Niewidzialne Domy). Niewidzialną Ulicę zwiedza się z przewodnikiem i to on stopniowo wprowadza uczestników w nieznany nam świat osób niewidomych i słabo widzących.

Trzeba wiedzieć, że po Niewidzialnej Ulicy chodzi się w całkowitej ciemności, nie można mieć przy sobie żadnego źródła światła, które mogłoby tą ciemność zakłócić. Dlatego wszelkiego rodzaju świecące sprzęty tj. komórki, zegarki, itp. pozostawia się przed wejściem w depozycie.

Przewodnik – Pan Przemek – jest wyjątkową osobą, która z dużym wyczuciem, cierpliwością, delikatnością i humorem przeprowadza uczestników po zakamarkach ulicy. Po drodze każdy ma do wykonania różne zadania, co czyni wizytę jeszcze ciekawszą. Kryją się tu różne niespodzianki, (uwierzcie – będziecie miło zaskoczeni) oraz ogromna dawka wiedzy o świecie niewidomych, o którym przecież wiemy tak mało i trzeba przyznać, że tak naprawdę na co dzień w ogóle się nad tym nie zastanawiamy.

Pan Przemek jest osobą bardzo otwartą i odpowiada na każde zadane pytania, nawet te bardziej osobiste. Dzięki temu dowiadujemy się, jak żyją na co dzień osoby niewidome, jak sobie radzą, jakie mają codzienne problemy, jak postrzegają otaczającą rzeczywistość, jak każdy z nas może im pomóc w codziennym życiu, kiedy na przykład spotkamy ich na ulicy, czy w sklepie.

Niewidzialna Ulica, to jedno z niewielu miejsc, gdzie po wyjściu, mieliśmy sobie rodzinnie tyle do powiedzenia, tyle do przegadania, wyjaśnienia i omówienia, bo Niewidzialna Ulica budzi emocje i ciekawość – szczególnie u dzieci.

Dopowiem jeszcze, że na miejscu można zakupić przydatne gadżety ułatwiające życie nie tylko osobom niewidomym, ale wszystkim, którzy na przykład z racji wieku mają problemy z widzeniem. I są to między innymi specjalne igły do szycia, których nawlekanie nie przysparza kłopotu osobom słabo widzącym, skarpetnik do prania skarpetek – tak aby po wypraniu nie szukać w pralce wiecznie gubiących się par, opaska na oczy i inne użyteczne przedmioty.

Bardzo zachęcam do odwiedzenia Niewidzialnej Ulicy, bo uważam, że to jest cenne i wyjątkowe doświadczenie, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

P.S. Z tego miejsca oczywiście nie mam żadnych zdjęć, ale za zgodą właścicielki wykorzystuję piękne grafiki ze strony https://niewidzialnaulica.pl/