Inne miejscaPlace zabawPoznań i okolice

Nowy Rynek w Poznaniu – nowa przestrzeń dla mieszkańców

Kilka dni temu, tj. w poniedziałek 19 czerwca 2023 roku, został oficjalnie otwarty Nowy Rynek w Poznaniu, czyli zupełnie nowa przestrzeń rekreacyjna udostępniona dla wszystkich poznaniaków.

Postanowiliśmy więc ją zobaczyć, obadać i odkryć 😉 … I zaraz wszystko Wam pokażę 🙂

Nowy Rynek  Poznań zlokalizowany jest tuż przy dworcu głównym w Poznaniu , pomiędzy ulicami Wierzbięcice, ks. Wujka, Przemysłową i Matyi, na terenie byłego dworca PKS.

Cała powierzchnia projektu zajmuje 3,8 ha, a docelowo stać będzie tu 5 budynków. Pomiędzy nimi stworzono przestrzeń dla mieszkańców Poznania, turystów, gości, czyli krótko mówiąc ciekawą i wyjątkową przestrzeń dla wszystkich.

Mi osobiście Nowy Rynek bardzo się podoba. Jest tu zielono, kolorowo i nowocześnie, ale dość przytulnie. Wśród 15 świeżo nasadzonych drzew zlokalizowane są ławki i różnego rodzaju siedziska – jest więc gdzie odpocząć i się zrelaksować po ciężkim dniu pracy lub spotkać się z przyjaciółmi, czy znajomymi.

Pomyślano także o najmłodszych: są tu bowiem nowoczesny, bezpieczny plac zabaw dla dzieci (UWAGA! okazuje się, że plac zabaw należy do przedszkola i nie jest ogólnodostępny! Swoją drogą, jakie to niefajne, że w takiej ogólnej przestrzeni wydziela się miejsce, które zdaje się być integralną częścią placu, nie jest jakoś szczególnie odosobnione, ba! nawet jest bardzo widoczne, bo mieści się w centralnym punkcie, a nie jest dostępne dla najmłodszych mieszkańców…) i trampoliny! oraz mnóstwo przestrzeni do kreatywnej zabawy 🙂 . Naszemu Grzesiowi bardzo się podobało 🙂

Jest również wiele ciekawych „kącików” tematycznych dla dzieci przy ogrodzeniu…

Jednak największym zaskoczeniem Nowego Rynku była dla mnie tężnia solankowa! Wreszcie w Poznaniu mamy swoją (małą bo małą), ale własną tężnię! 🙂

No powiem Wam, że wygląda to wszystko bardzo ładnie, estetycznie i ja osobiście jestem pod dużym wrażeniem. Podoba mi się, że choć to plac pomiędzy dużymi budynkami, posadzono tu sporo zieleni:  15 dużych drzew – platanów klonolistnych oraz dębów błotnych, a także nieco mniejsze graby i glediczje. Zielone miejsca uzupełniono krzewami, pnączami i trawami. Daje to naprawdę fajny efekt.

I jeszcze jedna ciekawostka: w latarniach zamontowano budki dla jerzyków, są też miski z wodą dla psów, pojemniki na zużyte baterie, a zastosowany tu beton jest zielonym betonem.

W tej przestrzeni planowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe. Ja już nie mogę się ich doczekać ! Na miejscu powstają punkty gastronomiczne i lokale usługowe, więc będzie to także fajne miejsce spotkań poznaniaków 🙂

Bardzo polecam to miejsce, przyjdźcie je zobaczyć 🙂 🙂 🙂