Inne miejscaPlace zabawPoznań i okolice

Park Heweliusza w Poznaniu – ciekawe miejsce na rodzinny spacer

Czy wiecie, że w Poznaniu istnieje Park Heweliusza? Ja do niedawna nie wiedziałam… Dowiedziałam się całkiem przypadkiem z Internetu, gdzie na jednym z poznańskich portali informacyjnych przeczytałam, że w tymże parku oglądać można ciekawe drewniane rzeźby…

Park Heweliusza w Poznaniu mieści się w dzielnicy Grunwald, pomiędzy ulicami: Jana Heweliusza, Macieja Palacza a Księżycową. Nie jest to taki zwyczajny park, gdyż Park Jana Heweliusza nawiązuje do tematyki astronomicznej z uwagi na bliskie sąsiedztwo Obserwatorium Astronomicznego UAM mieszczącego się przy ul. Słonecznej, a także na fakt nazwy ulicy przy której się mieści się – Jana Heweliusza (uznawanego astronoma).

Park Heweliusza jest parkiem całkiem nowym, bo powstał zaledwie 3 lata temu, w 2017 roku. To nieduży obszar, pomiędzy blokami nowego osiedla, który pełni funkcję wypoczynkową, rekreacyjną, ale też edukacyjną.

W Parku znajdziemy wiele elementów z zakresu astronomii i kosmosu, jak choćby tablice informacyjne, tzw. Mgławica – czyli teren pokryty żwirem i głazami, trawami oraz różnymi bylinami, plac z modelem układu słonecznego, który jest ułożony z różnokolorowych kamieni naturalnych, a także zegar analemmatyczny. Ciekawostką jest również mały techniczny budynek należący do energetyki, który został pomalowany tak, aby przypominał słońce 🙂 Przyznam, że robi to wrażenie 😉

Oprócz obiektów związanych z astronomią, jest też bardzo fajny plac zabaw dla dzieci, siłownia pod chmurką oraz sporych rozmiarów ogrodzony wybieg dla psów z różnymi przeszkodami, a także mały ogród społeczny i ciekawa infrastruktura – chociażby białe pergole ciągnące się wzdłuż alejek.

Park kryje jeszcze jedną niespodziankę: otóż jesienią tego roku w parku zainstalowano wyjątkowo interesujące drewniane rzeźby, które wyszły spod ręki pana Krzysztofa Wizy – wielkopolskiego rzeźbiarza. Co ciekawe, rzeźby te wykonane zostały przy użyciu piły łańcuchowej, a za podstawę posłużyły przycięte w planowanej przycince konary drzew. Nowe elementy w Parku Heweliusza przedstawiają m.in. Małego księcia z dzieła Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika i inne ciekawe postaci, np. zwierzęta, a nawet nasz układ słoneczny, który został sprytnie wkomponowany w jedną z ławek.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji być w tym miejscu, to bardzo polecam wybrać się tam na spacer z dziećmi i psem 🙂 .

Na pewno będziecie czerpać radość z „odkrywania” ciekawych zakątków ukrytych w różnych miejscach parku :). To nie tylko fajny teren na ruch i rekreację, ale także miejscówka, która może posłużyć do interesujących rozmów edukacyjnych z naszymi dziećmi – taka nauka przez zabawę 🙂 !