Place zabawPoznań i okolice

Park Rataje – plac zabaw i skansen

Park Rataje mieści się pomiędzy kilkoma ratajskimi osiedlami: Bohaterów II Wojny Światowej, Rzeczypospolitej, Polan oraz Powstań Narodowych. I właśnie w tym parku kilka miesięcy wcześniej zakończono budowę ogromnego placu zabaw z licznymi atrakcjami, alejkami, ścieżkami i skansenu Średzkiej Kolei Powiatowej.

Moim zdaniem Park Rataje to raj dla dzieci i opiekunów. Zachwyciło mnie właściwie wszystko: bardzo duży, bezpieczny plac zabaw, który dostosowany jest do dzieci w praktycznie każdym wieku, roślinne, tematyczne zakątki, cała infrastruktura, dbałość o szczegóły.

Dzieci mają do dyspozycji wielką pajęczynową konstrukcję, huśtawki, piaskownicę, karuzele, tory przeszkód, małpi gaj i wiele innych niespodzianek. Dla rodziców i opiekunów przygotowano mnóstwo ławek różnego typu, w przeróżnych miejscach. Są nawet drewniane leżaki, hamaki i strefa relaksacyjna. Po prostu super!

Mnie osobiście najbardziej spodobał się park zmysłów. W kilku ogrodach doświadczać można wielu zmysłowych doznań. Znajdziemy tu ogród zmysłu węchu, dotyku, słuchu, wzroku i smaku.

Latem hitem ma być plac z fontanną, dlatego na pewno będziemy tu gościć systematycznie 🙂

Plac zabaw to jednak nie jedyna atrakcja! Tuż obok znajduje się skansen Średzkiej Kolei Powiatowej, w którym znajdują się: lokomotywa z wagonem restauracyjnym i pięknie odrestaurowany parowóz wąskotorówki. Jest też peron z wiatą, zegarem i tablicami informacyjnymi, z których można dowiedzieć się kilku ciekawostek historycznych i nie tylko.

Skansen nie jest tu przypadkowo – właśnie w tym miejscu przed wojną biegła linia kolejowa Średzkiej Kolei Powiatowej.
Jak się okazuje, Park Rataje jest największym parkiem w Polsce wybudowanym po upadku komunizmu, czyli po 1989 roku. I dopiero teraz uzyskał tak piękne oblicze!

Do parku najprościej dojechać samochodem, zostawiając go na parkingu przy pobliskich osiedlach, albo tramwajem, wysiadając na przystanku Os. Rzeczypospolitej i kierując się cały czas prosto wgłąb osiedla. Następnie pięknym deptakiem dochodzimy wprost do Parku Rataje.

Wszystkim Poznaniakom i gościom bardzo polecam to miejsce! Jest naprawdę super!