O wszystkim

Podręczniki szkolne – kiedy i gdzie kupować?

książkiWłaśnie trwają wakacje, jest początek lipca. Rok szkolny dobiegł końca, dzieci i młodzież wreszcie mogą odetchnąć z ulgą, wyspać się do woli, spędzać czas na świeżym powietrzu oraz na ulubionych grach i zabawach. Nikt w tej chwili nie myśli o szkole, nauce, a co dopiero o podręcznikach do następnej klasy. I okazuje się, że to wielki błąd, gdyż początek lipca, to najlepszy moment na zakup nowych podręczników szkolnych dla dzieci i młodzieży.

Mając ponad dziesięcioletnie doświadczenie w tym temacie, nie raz przekonałam się na własnej skórze, że o tej porze roku nie ma kolejek w księgarniach, jest duży wybór książek, można również spokojnie, bez stresu i marnowania czasu dokonać zakupu wszystkich potrzebnych pozycji książkowych. Więc może warto pomyśleć o szkole właśnie teraz…

Jakie są możliwości zakupu podręczników szkolnych?

W podręczniki szkolne można się zaopatrzyć na kilka sposobów. Jednym z nich są organizowane w szkołach kiermasze używanych podręczników. Takie „wymiany” podręczników odbywają się przeważnie na terenie szkoły na końcu roku szkolnego lub ewentualnie w pierwszych dniach września. Osobiście uważam, że to bardzo dobry pomysł, gdyż za mniejsze pieniądze można zakupić wszystkie potrzebne książki od starszych kolegów, natomiast sprzedać swoje – młodszym.

Kolejną możliwością jest zakup w księgarniach stacjonarnych. I tu z roku na rok przekonuję się, że taka forma kupowania książek powoli zaczyna być dla mnie męcząca. Nie dość, że zmuszeni jesteśmy jeździć niekiedy nawet do kilku sklepów, aby skompletować cały zestaw książek, to jeszcze często – zwłaszcza pod koniec wakacji – trzeba liczyć się ze staniem w gigantycznych kolejkach, a i tak nie ma się pewności, czy dostanie się wszystkie potrzebne pozycje. Dodać tu można, że te same książki w różnych księgarniach potrafią mieć różne ceny. A przy większej ilości dzieci, każda złotówka na podręczniku ma naprawdę duże znaczenie.

Następnym sposobem na zaopatrzenie swoich dzieci w stosowne książki jest zakup podręczników w księgarniach internetowych. Jest coraz więcej tego typu sklepów, które oprócz zwykłych pozycji książkowych oferują także podręczniki szkolne. Jedną z nich jest na przykład księgarnia taniaksiazka.pl, która w swojej ofercie ma duży wybór książek szkolnych.

Muszę przyznać, że od kilku lat coraz chętniej korzystam właśnie z tej formy zakupów, gdyż po pierwsze mogę to zrobić w dogodnej chwili i każdym momencie, bez wychodzenia z domu, a po drugie, okazuje się, że koszty przesyłki są często znacznie mniejsze niż koszt dojazdów do poszczególnych księgarni stacjonarnych. Zaoszczędzam także czas oraz nie muszę dźwigać wielu kilogramów ciężkich książek. Mogę również ze spokojem sprawdzić, jakie pozycje są akurat w tym momencie dostępne w sprzedaży.

Warto już teraz zainteresować się zakupem podręczników na nowy rok szkolny i nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. Wcześniejszy zakup ma jeszcze jedną zaletę: pozwala na rozłożenie kosztów nabycia podręczników na raty, gdyż można na przykład część książek kupić teraz, a resztę w przyszłym miesiącu. Wówczas nie odczujemy tego – przyznajmy szczerze – dość sporego wydatku tak bardzo. A i nie będziemy musieli myśleć o wszystkim w ostatnim momencie, tuż przed rozpoczęciem się roku szkolnego.