Do lasuParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatyPoznań i okolice

Puszcza Zielonka – ścieżka dydaktyczna „Zbiorowiska roślinne wokół Jeziora Zielonka” i arboretum „Zielonka”

Czy wiecie, że w okolicy Poznania mamy puszczę? A co to takiego jest puszcza? Otóż puszczą nazywa się duży dziewiczy las, który jest niezmieniony przez działalność człowieka. Czy tak faktycznie jest z Puszczą Zielonką? Nie wiem. Ale wiem, że to cudowne tereny do eksploatacji 🙂

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka został utworzony całkiem niedawno, bo w 1993 roku. Jego powierzchnia wynosi ponad 12 tys. ha, z czego lasy stanowią tu 80% całego obszaru. Przez Puszczę Zielonkę przepływają m.in. rzeki: Warta i Trojanka, a znajdujące się tu jeziora to m.in.: Pławno, Czarne, Leśne, Kamińskie, Miejskie, Kościołek i Bolechowskie oraz Zielonka i Modre.

Na terenie Puszczy Zielonka możemy znaleźć ścieżki dydaktyczne, szlaki turystyczne, kąpieliska i inne atrakcyjne miejsca.

Dziś chciałabym Wam pokazać ścieżkę dydaktyczną „Zbiorowiska roślinne wokół Jeziora Zielonka”. My tą ścieżkę przemierzaliśmy latem, ale myślę, że może być ona atrakcyjna o każdej porze roku 🙂

Ścieżka liczy sobie ok. 3 km i zatacza pętlę. Rozpoczyna się i kończy na dość dużym parkingu leśnym z placem zabaw, polaną z wiatą piknikową oraz miejscem na ognisko. Ścieżką należy kierować się oznakowaniami z symbolem żaby. Trasa ścieżki jest różnorodna, przez co interesująca oraz raczej łatwa (nie wymaga specjalnego przygotowania). Jednak nie zawsze nadaje się do przejazdu wózkiem (wysokie trawy, nierówności). Po drodze przechodzi się polanami, leśnymi drogami oraz drogą. Można wybrać dwie trasy: dłuższą i krótszą.

Na koniec wyprawy polecam wybrać się również do Arboretum „Zielonka” , które znajduje się w miejscowości Zielonka nad przecudownie kwitnącą latem taflą jeziora Zielonka. Arboretum składa się z dwóch części: widokowo-spoacerowej (dendrologiczno-krajobrazowej) oraz naukowo-badawczej. Zgromadzono tu ponad 1020 gatunków i odmian krzewów i drzew. Ciekawostką są też różnego rodzaju „instalacje”, które robią duże wrażenie i świetnie komponują się z tutejszym krajobrazem. Na terenie Arboretum znaleźć można też ścieżkę dydaktyczną „Owadogród”.

Arboretum czynne jest codziennie od 1 kwietnia do 30 października w godzinach od 7:00 do 20:00 oraz od 1 listopada do 31 marca w godzinach od 8:00 do 15:00. Wstęp wolny.

Puszcza Zielonka kryje jeszcze wiele ciekawych szlaków, tras i miejsc. Warto zacząć je eksplorować 🙂