Rezerwat przyrodniczo-astronomiczny Meteoryt Morasko
Od dawna chciałam odwiedzić to miejsce, ale jakoś do tej pory tam nie dotarliśmy. Jednak Rezerwat Meteoryt Morasko to naprawdę fajne miejsce na niedługi wypad za miasto z całą rodziną (maj 2018).
Czas drogi z centrum Poznania do rezerwatu to ok. 20 min. Na miejscu jest bezpłatny parking oraz toaleta, w której znajdziemy nawet mydło i papier toaletowy.
Po przejściu przez ulicę, po drugiej stronie zaczyna się ścieżka dydaktyczna Rezerwatu Meteoryt Morasko. Na samym początku szlaku znajduje się mapa terenu z trasą ścieżki oraz ogromny kamień upamiętniający Franciszka Jaśkowiaka (1903-83), krajoznawcę i działacza ochrony przyrody.
Rezerwat najlepiej zwiedzać po wytyczonych ścieżkach korzystając z objaśnień umieszczonych na tablicach informacyjnych. Ścieżki są szerokie, dobrze ubite, więc spokojnie można jechać wózkiem (uwaga: po deszczu może być błoto). Cały szlak wiedzie po leśnym terenie, jest dość zacieniony – idealny nawet na upalne dni. Latem niestety mogą tu być komary, więc najlepiej spryskać się wcześniej jakimś preparatem.
Rezerwat Meteoryt Morasko to miejsce, gdzie ponad 5 tys. lat temu spadł deszcz meteorytów. Po tym zdarzeniu zachowały się kratery. Jest ich aż siedem, mają różne wielkości i głębokości. Największy z nich ma 100 m średnicy i 13 m głębokości. Większość jest wypełniona wodą. Na przestrzeni lat znajdowano tu różnej wielkości meteoryty – najbardziej okazałe to: znaleziony w 1914 r –ważący ponad 77 kg oraz w 2012 r – meteoryt o masie aż 261 kg.
Oprócz kraterów warto zwrócić uwagę na otaczającą przyrodę. Rezerwat porasta las dębowo-grabowy, a także las olszowy. Spotkać tu można rzadkie i chronione gatunki mchów i roślin oraz wiele rodzajów zwierząt. To idealne miejsce na pokazanie dzieciom m.in. ogromnych mrowisk, kopców kretów, czy siedlisk ptaków, a także ciekawych gatunków kwiatów i innych roślin. Wiosną przepięknie kwitnie przylaszczka 🙂
Wolniutki spacer wytyczonym szlakiem po jednej stronie jezdni zajmuje ok. 30-40 min, więc spokojnie można się wybrać nawet z małymi dziećmi. Można też udać się poza ścieżkę dydaktyczną dalej, lecz tego nie polecam robić z wózkiem, gdyż na drodze pojawiają się przeszkody w postaci zawalonych drzew i dużych konarów.
Aktualizacja – kwiecień 20123
Bardzo polecam udać się na dalszy spacer wytyczonym szlakiem znowu przechodząc przez jezdnię na drugą stronę. Przyznam się, że wróciliśmy tu po 5 latach i dopiero teraz przeszliśmy dalszą część tej trasy). Tędy przebiega dalszy ciąg ścieżki, która zaprowadzi nas do maleńkiego jeziorka polodowcowego Zimna Woda (w tej chwili to już taka trochę większa kałuża 😉 ) oraz na szczyt góry Morasko (153,8 m n.p.m.).
To bardzo przyjemna trasa. Można na niej napotkać drewniane podesty i mostki, a także ciekawe tablice informacyjne. Droga jest urozmaicona, nawet w niektórych miejscach przypomina górski krajobraz 😉 .
To idealne miejsce na spacer z dziećmi i z psem 🙂 Cała trasa wynosi około 3 – 3,5 km (w zależności którą dróżką się pójdzie, bo jest ich tutaj dość sporo, ale wszystkie prowadzą do tych samych punktów).
Teren jest ciekawy o każdej porze roku 🙂
Jeżeli ktoś ma niedosyt spacerów, to polecam zajrzeć jeszcze do oddalonej 8 min. drogi od rezerwatu polany Łysy Młyn.