Inne miejscaPoznań i okolice

Traperska Osada, Bolechówko – miejsce na prawdziwą przygodę

Ostatnio, w przepięknej zimowej aurze, mieliśmy ogromną przyjemność gościć w wyjątkowym miejscu niedaleko Poznania. Tym miejscem jest Traperska Osada w miejscowości Bolechówko k. Owińsk. Dojazd z Poznania zajmuje ok. 30 min.

Traperska Osada to właściwie agroturystyka, ale taka prawdziwa: z licznymi zwierzętami, możliwością ich karmienia i obcowania z nimi. Traperską Osadę prowadzą osoby z prawdziwą pasją i miłością do tego co robią, którzy z radością dzielą się tym z innymi.

W Traperskiej Osadzie czeka na gości wiele przygód i niespodzianek. Jest ich tak dużo, że nie sposób wszystkiego opisać, więc opowiem o kilku.

Moim zdaniem, w sezonie zimowym niewątpliwie największą przygodą są tutaj psie zaprzęgi. Tego nie można doświadczyć wszędzie i dlatego to miejsce jest takie wyjątkowe. W Traperskiej Osadzie jest kilkanaście psów rasy Syberian Husky, które są specjalnie szkolone do psich zaprzęgów i widać, że to bardzo lubią. Już w momencie szykowania psów wyczuwa się u nich dużą ekscytację. Psy są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi i lubią kontakt z człowiekiem. Są niesamowite! Podczas „zapoznania” podchodzą, chcą być głaskane, przytulane. Czasami można też doświadczyć psiego koncertu, czyli wycia kilkunastu psów na raz – to jest niesamowite przeżycie 😉 Takie zapoznanie odbywa się przed każdą jazdą. Podczas spotkania goście mogą poznać psy, które potem będą ich ciągnąć w zaprzęgu, założyć uprzęż, a po przejażdżce być świadkiem pojenia psów wodą z glukozą w celu odzyskania sił. Ciekawostką jest też to, że zawsze w zaprzęgu jest psi lider. Nie każdy pies nadaje się na lidera. Psy do tej funkcji są specjalnie szkolone, a potem muszą zdać egzamin.

Psie zaprzęgi organizowane są w sezonie chłodniejszym (czyli wczesną wiosną, późniejszą jesienią i zimą), ze względu na najbardziej optymalne i komfortowe dla zwierząt warunki termiczne – najlepsze są temperatury oscylujące koło 0 st.C lub niższe. Wózek lub sanie (w śnieżną zimę) ciągnie ok. 5-6 psów. Jednorazowo w zaprzęgu może uczestniczyć 1-2 osoby + doświadczony musher (czyli przewodnik psiego zaprzęgu). Psi zaprzęg odbywa się po najbliższej okolicy, bo musicie wiedzieć, że Traperska Osada położona jest w otulinie Puszczy Zielonka, więc przepięknych terenów tu nie brakuje.

Kolejną atrakcją (szczególnie dla dzieci) jest karmienie zwierząt. Oprócz psów Syberian husky można tu zobaczyć konie, osiołki, strusie, emu i kozy oraz pięknego białego owczarka szwajcarskiego, który jest taką „maskotką” Traperskiej Osady.

My mieliśmy okazję karmić konie i osły. Przy okazji karmienia można wejść do ich zagrody, pogłaskać oraz porozmawiać z opiekunką na tematy związane ze zwierzętami i ich opieką. Przy okazji dzieci dowiadują się jak zachować się wśród zwierząt, by było bezpiecznie, w jaki sposób karmić, co zwierzęta jedzą, jakie są, itd. Takie bliskie obcowanie ze zwierzętami jest dla dzieci wielkim przeżyciem i na pewno na długo je zapamiętają 🙂

Następną atrakcją, którą można tu doświadczyć jest jazda konno. Dla dzieci przejażdżka kucykiem na pewno będzie nie lada przyjemnością. Z tego co się dowiedzieliśmy organizowane są tu również rajdy konne w stylu western, weekendy w siodle i innego rodzaju aktywności z koniem w roli głównej (wszystko do uzgodnienia z właścicielami).

Traperska Osada wyspecjalizowała się także w organizacji przeróżnych spotkań, imprez okolicznościowych (urodzinki dla dzieci, spotkania integracyjne, spotkania przyjaciół), zlotów, rajdów, czy nawet warsztatów, wycieczek i zielonych szkół. Teren jest dostosowany do tego rodzaju zajęć. Jest tu na przykład wiata biesiadna z paleniskiem, gdzie można przysiąść, odpocząć, ogrzać się w chłodne dni, upiec kiełbaskę i porozmawiać w spokoju przy ognisku lub zrobić fajną biesiadę. Na terenie osady jest też polana, na której w sezonie letnim ustawiane są indiańskie tipi, w których można spędzić noc (kiedyś może spróbujemy tej atrakcji 😉 ), są również dwie drewniane chaty do zajęć warsztatowych oraz specjalne wydzielone miejsce na bardzo atrakcyjny tor przeszkód dla dzieci.

Traperska Osada oferuje także miejsca noclegowe. Do dyspozycji gości przygotowano trzy pokoje dwuosobowe i jeden trzyosobowy. My już wiemy, że z pewnością przyjedziemy tu kiedyś na nocleg, bo Traperska Osada oferuje tyle atrakcji, że w ciągu kilkugodzinnego pobytu nie jest się w stanie wszystkiego doświadczyć. My jak widać po zdjęciach przyjechaliśmy tu zimą w śnieżny dzień, więc teraz odwiedzimy to miejsce, gdy będzie ciepło i zielono 🙂

Na wizytę w Traperskiej Osadzie trzeba się wcześniej umówić. Właściciele są bardzo otwarci i elastyczni, więc na pewno każdy znajdzie tu coś wyjątkowego dla siebie 🙂 . Wszelkie informacje na temat dostępnych atrakcji i cen znajdziecie na stronie: Traperska-osada.pl, więc zachęcam do zapoznania się z ofertą 🙂

I gorąco polecam Traperską Osadę, bo tu można przeżyć prawdziwą przygodę o każdej porze roku! 🙂 My jesteśmy oczarowani tym miejscem 😀