Cała PolskaDo lasuna łono przyrodyParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatyPoznań i okoliceWycieczki, podróże z psem

Uroczysko Wąwóz Klony koło Gostynia (woj.wielkopolskie)

Tym razem wracamy do ciekawych miejsc w Wielkopolsce. W tym wpisie chciałabym polecić mało znane miejsce zlokalizowane koło Gostynia: Uroczysko Wąwóz Klony – to około 1:15 h drogi z Poznania, około 30 min drogi z Leszna.

Uroczysko Wąwóz Klony to bardzo ładny teren leśny porośnięty klonami i innymi drzewami, nieco pagórkowaty. Przez ten obszar idzie się dość szeroką nieoznaczoną ścieżką wzdłuż wąwozu, którego środkiem wije się mały strumień. Nie znalazłam w Internecie praktycznie żadnych informacji na temat tej miejscówki, a uważam, że to fajna przestrzeń na rodzinny niedługi spacer. To również super miejscówka na spacer z psem! 🙂

Co to w ogóle jest uroczysko?

Uroczysko – część lasu (rzadziej pola lub łąki) o orientacyjnym znaczeniu, bez ściśle oznaczonych granic. To miejsce, które zwykle jest związane ze szczególnym wydarzeniem legendarnym, legendą, kurhanem, czy w którym występują charakterystyczne cechy przyrodnicze. To taki teren, który z reguły jest ciekawie ukształtowany i atrakcyjnie położony geograficznie lub też tworzy obszar rezerwatu przyrody.

Uroczysko Wąwóz Klony

Mam wrażenie, że Wąwóz Klony nie jest zbyt popularnym turystycznie miejscem. Podczas naszego spaceru byliśmy tu zupełnie sami. Przechadzka zajęła nam około godziny, no, może trochę dłużej 😉 Dzieci mogły się tu swobodnie bawić, skakać przez strumyk, budować małe tamy z patyków.

Na tym terenie nie ma żadnej infrastruktury turystycznej: ławek, szlaków, nawet parkingu. My zaparkowaliśmy po prostu na poboczu drogi i dalej poszliśmy pieszo. Jednak Wąwóz Klony ma coś w sobie. Jest tu cicho i spokojnie, widać ślady dzikich zwierząt, są ładne widoki – to po prostu urokliwe miejsce, do którego warto przyjechać, aby się trochę zrelaksować i wyciszyć. Myślę, że może tu być bardzo ładnie wiosną i latem, gdy wokoło się wszystko zazieleni, chociaż taki jesienno-zimowy klimat też ma swój urok 🙂 Na uwagę zasługuje tutejsze ukształtowanie terenu. Ścieżka wije się wyraźnie wewnątrz wąwozu, a po obu stronach okalają ją pagórki. Wygląda to zjawiskowo! Latem zapewne jest tu przyjemny chłodek 🙂

Inne atrakcje w okolicy

W pobliżu (koło Starego Gostynia), zlokalizowana jest Kraina Orła Białego (czynna tylko w sezonie – od maja do października). Kraina Orła Białego wydaje się być całkiem ciekawym miejscem rekreacyjnym dla rodzin z dziećmi. To taka kraina legend, z dmuchańcami, małpim gajem, tajemniczym tunelem, mini zoo ze zwierzętami, drewnianym domino, dużą piaskownicą i innymi atrakcjami. Niestety w okresie jezienno-zimowym kraina jest zamknięta.

Natomiast nieco dalej leży Gostyń – miasto nad rzeką Kanią, w którym warto zobaczyć: Bazylikę Świętogórską oraz Muzeum Gostyńskie, Rynek z zabytkami i Muzeum Automobilizmu im. Jana Pedy, gdzie znajduje się duża kolekcja zabytkowych samochodów.