Wielka plama! Czyli jak usunąć trudne plamy
Nie raz przyszło lub przyjdzie nam się zmagać z różnymi plamami na ubrankach naszych dzieci, a także na naszych nieraz odświętnych strojach. Często bywa tak, że plama zagości akurat na najlepszej sukience, czy też wyjściowej kreacji naszego maluszka. I co tu z nią zrobić? Nie zawsze chcemy, czy możemy usunąć ją kupnymi detergentami, gdyż mogą nam zniszczyć ubranie. Specjalnie dla Was (no i dla siebie oczywiście :)) poszperałam trochę i znalazłam domowe, bezpieczne sposoby na plamy, z którymi możemy spotkać się najczęściej, posiadając dzieci :). Mam nadzieję, że Wam się przydadzą.
Błoto
Do usuwania plam z błota i ziemi, można stosować specjalne proszki i płyny, wodę amoniakalną, wodę z octem. Grubą warstwę błota można zeskrobać nożem, a później czyścić szczoteczką. Plamy z błota należy czyścić na sucho. Jeśli poplamiony materiał jest błyszczący, nie trzeba używać do czyszczenia go szczotki, ale benzyny, albo czystej wódki. Jeżeli po czyszczeniu szczotką, na jasnym materiale nadal widoczna jest plama, można wtedy jeszcze raz próbować czyścić ją miękkim, białym chlebem.
Czekolada
Plamę z czekolady najlepiej usunąć maczając tkaninę w mleku, a potem wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Innym sposobem jest nałożenie na plamę papki z żółtka i gliceryny, pozostawić na chwilę a następnie zmyć ciepłą wodą.
Dżem
Plamy z dżemu usuwamy spłukując szybko wodą. Stare plamy moczymy w roztworze boraksu i następnie pierzemy.
Jajko
Usuwanie plam po jajku – zaschnięte plamy pierzemy w wodzie z dodatkiem amoniaku, a następnie w proszku. Świeże wystarczy natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. W żadnym przypadku nie należy używać gorącej wody.
Kawa i kakao
Usuwanie plam z kawy czy kakao – całkiem świeże plamy wystarczy polać gorącą wodą, a następnie wypłukać w zimnej. Starsze plamy zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, potem spłukujemy wodą. Druga metoda na usuwanie plam (świeżych) to natychmiastowe posypanie ich solą, spłukanie, a następnie posmarowanie splamionego miejsca delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą.
Pomidory, ketchup, sos pomidorowy
Przede wszystkim należy jak najszybciej spłukać zabrudzenie zimną wodą. Wcześniej dobrze jest przetrzeć plamę wodą z mydłem lub namoczyć ubranie w roztworze boraksu (1 łyżka boraksu na 4 litry wody). Następnie wyprać zgodnie z instrukcją na metce. Stare plamy z pomidorów najlepiej jest namoczyć na noc w wodzie z mydłem i dodatkiem wody utlenionej, a rano dokładnie wypłukać i wyprać. W podobny sposób podziała też papka z proszku do pieczenia i niewielkiej ilości wody naniesiona na plamę.
Lody
Plamę wycieramy tamponikiem nasączonym w spirytusie, a następnie płuczemy w letniej wodzie.
Krew
Usuwanie plam krwi – prać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama jest stara – długo moczyć często zmieniając wodę na czystą i zimną, a następnie wyprać w mydle również w zimnej wodzie, aż na koniec wyprać w proszku.
Mocz, uryna
Usuwanie plam z moczu.
1.Posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli plama jest nadal widoczna, wyczyścić nie rozcieńczonym salmiakiem, wypłukać i posmarować octem.
2.Plamę można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem. Uprać, jak zazwyczaj, najlepiej w proszku enzymatycznym.
Ołówek kopiowy i długopis
Plamy usuwamy alkoholem lub acetonem. Musimy jednak cały czas zmieniać tampony na czyste. Nie stosować acetonu do wyrobów z włókien sztucznych.
Atrament
Usuwanie plam z atramentu jest możliwe poprzez zamoczenie tkaniny w gorącej wodzie z solą, a następnie polanie plam spirytusem. Do wywabiania takich plam można użyć również soku z cytryny.
Buraczki
Usuwanie plam z buraczków wykonujemy wycierając je natychmiast mokrą gąbką lub wypłukiwanie w zimnej wodzie i moczenie całą noc.
Owoce
W tym przypadku na usuwanie plam mamy również kilka sposobów w zależności od rodzaju owoców.
Świeże plamy zlewać długo i dużą ilością gotującej wody, albo namoczyć w ciepłej maślance, a potem wyprać. Jeśli i to nie pomogło, należy natrzeć sokiem z cytryny i spłukać ciepłą wodą. Również można plamę przecierać tamponikiem umoczonym w alkoholu, a następnie polać zaplamione miejsce wodą utlenioną i wystawić mokrą plamę na działanie słońca. Nie stosować tego sposobu do jedwabiu.
Sok i marchew
Jeśli to biała bielizna to wyprać w dobrym proszku i powiesić na słońcu. Kolorową bieliznę wyprać w zwykłym szarym mydle lub dobrym mydle do wywabiania plam dostępnym w lepszych drogeriach.
Soki owocowe
Polać wodą mineralną i natychmiast wypłukać w letniej wodzie. Starsze plamy można wcześniej natrzeć szarym mydłem. Aby wybielić tkaninę, powiesić ją na słońcu.
Szpinak
Plamy po szpinaku usuwamy surowym ziemniakiem. Po prostu nacieramy nim splamione miejsca.
Tłuszcz
Posypać mąką, talkiem albo pianką morską (sepiolit) i poczekać aż naciągnie. Można również pod materiał podłożyć papierowy ręcznik, plamę zwilżyć benzyną od góry (z wierzchu) również papierowy ręcznik i kilka razy przeprasować żelazkiem. Na usuwanie plam ze swetrów i dzianin dobrze działa woda gazowana.
Trawa
Nie wolno zmywać wodą! Najlepiej usuwać je przy pomocy 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Plamę zwilżyć alkoholem lub amoniakiem, odczekać chwilę i spłukać lodowatą wodą. Plamy można usuwać również szmatką nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Można również spróbować na plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na całą noc, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać w wodzie mydlanej.