Warsztaty, wykłady dla rodziców

Warsztaty dla rodziców

719097_plotCiągle szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania dotyczące wychowania dzieci. W związku z tym, wzięłam udział w warsztatach dla rodziców małych dzieci organizowanych przez Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren w Poznaniu, a finansowanych ze środków Urzędu Miasta Poznania. Zajęcia dotyczyły tematu: Wolno – nie wolno, tak czy nie?! Jak stawiać dzieciom granice, jak określać własne granice?

Muszę przyznać, że bardzo mnie to zainteresowało, gdyż niemal codziennie zdarzają się sytuacje, gdy czegoś dziecku zabraniamy. Byłam ciekawa na ile te nasze upomnienia są słuszne i potrzebne.

Na zajęciach, które prowadziły dwie sympatyczne psycholożki, zastanawialiśmy się nad tym, jak to właściwie jest z wyznaczaniem tych granic. Okazuje się, że każdy rodzic ma inne zasady i inne oczekiwania. Czyli każde dziecko ma wyznaczane inne granice. Próbowaliśmy zdefiniować je i posegregować. Bardzo ciekawe doświadczenie.

Podczas warsztatów uświadomiliśmy sobie, że poza zasadami, które ustalane są przez opiekunów, granice dziecku stawiane są także przez różne inne strony, np. w żłobku, przedszkolu, na ulicy, na placu zabaw, w sklepie. Praktycznie na każdym kroku są jakieś reguły, do których maluch musi się dostosować. I teraz my rodzice, musimy rozwiązać problem, jak dziecko nakierować, jak nauczyć poruszania się w tej ograniczonej zakazami i nakazami przestrzeni. W jaki sposób uniknąć buntu i sprzeciwu, który często w takich sytuacjach się pojawia.

Myślę, że warto szukać odpowiedzi na tego typu pytania. Nie zawsze sami jesteśmy sobie w stanie odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości, które się pojawiają przy wychowywaniu potomstwa. Szukajmy zatem sposobu na dokształcenie. Na kursach są specjaliści, którzy chętnie podzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, a my wyjdziemy z nich mądrzejsi i bardziej pewni, że to co przekazujemy naszym dzieciom jest dobre i wartościowe.

Instytut przygotował jeszcze dwa inne warsztaty:
1. Od złości do radości, czyli jak wspierać rozwój emocji u małych dzieci. (warsztat przeznaczony dla rodziców dzieci w wieku od urodzenia do 3 lat)
2. O bliskości w codzienności – w jaki sposób budować więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem? (warsztat przeznaczony dla rodziców spodziewających dziecka i rodziców dzieci w wieku od urodzenia do roku)

Instytut Małego Dziecka w Poznaniu