Cała PolskaGóry

Wieże widokowe – Pogórze Kaczawskie i okolice

Tym razem chciałabym Wam pokazać dwie całkiem fajne wieże widokowe w okolicach Pogórza Kaczawskiego. Góry Kaczawskie skradły kilka lat temu moje serce, więc zawsze chętnie tu wracam, choćby przejazdem.

I właśnie podczas drogi zdarza nam się wypatrzeć z daleka coś ciekawego lub znaleźć coś na mapie, a że w czasie urlopu mamy zasadę, że się nigdzie nie spieszymy, to często zjeżdżamy z wcześniej wytyczonej trasy, by odwiedzić interesujące miejsce lub ciekawy punkt widokowy…

Tak było i tym razem, gdy wypatrzyłam na mapie niewielką górę Zawadna wraz z wieżą widokową Gozdno.

Góra Zawadna (Zawodna)

Górka Zawodna jest niedużym wzniesieniem o wysokości 445 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim. Góra wcześniej nie była wykorzystywane turystycznie , ale teraz leży na trasie żółtego szlaku łączącego Sędziszową z Gozdnem. Wieżę widokową o wysokości ok. 20 m wybudowano tu w 2018 roku i choć nie jest jakoś wielce imponująca, widok z niej jest całkiem fajny, bo rozpościera się na Pogórze oraz Góry Kaczawskie oraz na Sudety. W kwietniu (kiedy my byliśmy) można było jeszcze dostrzec śnieg na wyższych partiach gór.

Zawodna zaliczana jest do „Korony Kaczawskiej”, więc jeśli ktoś zdobywa tę odznakę PTTK ustanowioną przez legnicki Oddział PTTK, koniecznie musi odwiedzić to miejsce 🙂 .

Samochód najlepiej zostawić na niewielkim parkingu leśnym po przeciwnej stronie drogi. Tuż koło parkingu, w lasku – jest stary, poniemiecki cmentarzyk (a właściwie pozostałości po nim), który przy okazji też można zobaczyć.

Kolejną miejscówką, którą chciałabym polecić – to oddalony o około 30 km od Góry Zawodna – Mściwojów, a dokładniej Mściwojowska Góra.

Mściwojowska Góra

Mściwojowska Góra liczy sobie zaledwie 214 m n.p.m. i wznosi się nad miasteczkiem Mściwojów, na granicy Wzgórz Strzegomskich i Równiny Jaworskiej. To najwyższy punkt wysoczyzny polodowcowej, którą okalają wody rzeki Wierzbak. Zachodnia strona wzniesienia opada do sztucznego akwenu wodnego – Zbiornika Mściwojów, powstałego po wybudowaniu na rzece zapory o wysokości 8 m.

To właśnie na tej górce wzniesiono w 2015 r. wysoką na 25 m metalową wieżę widokową. Z jej platformy rozpościera się widok na Wzgórza Strzegomskie, Równinę Jawora, Pogórze i Góry Kaczawskie oraz dalej położone pasma Sudetów z Karkonoszami. Przy dobrej pogodzie można dojrzeć nawet najdalsze zakątki oddalone o 70 km.

Niedaleko górki jest dość spory parking, a także pole namiotowe, woda, pomost i infrastruktura rekreacyjna. Natomiast od miasteczka Mściwojów prowadzi tu ciekawa ścieżka przyrodnicza.

To bardzo fajne miejsce na piknik i odpoczynek w podróży 🙂

 

Więcej o Górach Kaczawskich przeczytacie tu:

Góry Kaczawskie – agaty, wulkany i winnica

Oraz tutaj:

Kraina Wygasłych Wulkanów – Góry Kaczawskie