Place zabawPoznań i okolice

Źródełko Żarnowiec

Niedaleko Poznania w gminie Dopiewo w miejscowości Żarnowiec na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się wyjątkowe miejsce – Pomnik Przyrody „Żródełko”. To jedyne tego typu źródełko w Wielkopolsce. Jak podaje Wikipedia źródła tego typu występują raczej tylko w Tatrach i na przykład na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Podpoznańskie Źródełko Żarnowiec od 1994 roku jest pomnikiem przyrody.

O tym miejscu wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, jednak odwiedziliśmy je dopiero niedawno i nas bardzo zachwyciło. Znaleźliśmy tu ciszę, spokój, piękne widoki, ciekawostki przyrodnicze i klimat typowo górski – czyli wszystko co tak bardzo lubimy i cenimy.

Dojechać tu można samochodem lub rowerem. W pobliżu co prawda jest przystanek autobusowy ale niestety nie wiem skąd i w jakich godzinach on kursuje.

Źródełko Żarnowiec – to bardzo urokliwe miejsce, idealne na rodzinny wypad, spacer lub nawet biesiadę. Woda w źródełku to naturalnie wypływający strumyk prosto ze zbocza, na który można wejść i poczuć się jak na górskim szlaku. Ten fragment bardzo przypominał nam wejście na Ostrzycę (czyli Śląską Fudżijamę) w Górach Kaczawskich 😉

Tuż obok źródełka znajdują się tablice informacyjne, miejsca na ogniska, nieco dalej zlokalizowana jest cała przestrzeń biesiadna, czyli ogromna wiata z całym zapleczem grillowym, plac zabaw dla dzieci, a nawet siłownia pod chmurką.

Z drugiej strony źródełka przepływa rzeczka Samica, którą okalają rozległe łąki, tuż obok rosną wierzby, jest dużo zieleni i stoi wyjątkowa kapliczka.