Cała PolskaParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatypodróże, wakacje, wyjazdy

Białowieża i Puszcza Białowieska z dzieckiem – 12 atrakcji dla całej rodziny

W tegoroczne wakacje postanowiliśmy wybrać się na tereny, które do tej pory nie mieliśmy okazji nigdy jeszcze poznać, a mianowicie na wschód Polski, czyli do Puszczy Białowieskiej i okolic.

Białowieża to małe miasteczko w województwie podlaskim, które leży tuż obok Puszczy Białowieskiej nieopodal miejscowości Hajnówka, nad rzeką Narewką.

Puszcza Białowieskia i Białowieski Park Narodowy częściowo znajduje się na terenach Białorusi. Teren ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na unikalny i najlepiej zachowany w Europie nizinny las naturalny, w którym żyje dziko ponad 120 gatunków ptaków, 52 gatunków ssaków, 10 tys. gatunków owadów oraz ponad 800 gatunków roślin i blisko 3500 gatunków grzybów, mchów i porostów.

Białowieża i okolice to wspaniałe miejsce na letni czynny wypoczynek dla całej rodziny. Tutaj nie można się nudzić. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski i Europy, aby zobaczyć naturalnie zachowaną puszczę i poczuć jej klimat.

Jednak trzeba zaznaczyć, że jest to miejsce niemal idealne, dla tych, którzy lubią zwiedzać, chodzić, jeździć na rowerze, pływać kajakiem, czyli wypoczywać czynnie. Osoby lubiące plażować i imprezować niestety raczej nie znajdą nic dla siebie.

W Białowieskim Parku Narodowym dla zwiedzających dostępne są zarówno piesze szlaki, na które można wchodzić wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem, ale również ścieżki dydaktyczne i szlaki  dostępne do turystyki pieszej, jak i rowerowej  bez przewodnika (ponad 20 km szlaków pieszych oraz 14 km szlaków rowerowych). Po szlakach można poruszać się nieodpłatnie. Szlaki są oznakowane i zaopatrzone w liczne wiaty, kładki, punkty widokowe oraz wieże widokowe.

Oto kilka miejsc w okolicy Białowieży, które warto odwiedzić z dziećmi.

  1. Naszą przygodę w tej części Polski rozpoczęliśmy od Białowieskiego Parku Narodowego, którego część (czyli Park Carski) położona jest w samej Białowieży. Okazuje się, że jest to piękny teren spacerowy z licznymi alejami i polaną edukacyjną, która jest fajną atrakcją przede wszystkim dla dzieci.
  2. Na terenie parku mieści się Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Uważam, że jest to punk obowiązkowy i koniecznie trzeba go odwiedzić. Podczas zwiedzania otrzymuje się audio-przewodnika, dzięki któremu przenosimy się w świat puszczy i poznajemy najskrytsze jego sekrety oraz stałych mieszkańców pierwotnego lasu. Dużą atrakcją jest też wieża widokowa, dostępna w cenie biletu, skąd rozpościera się wspaniały widok na park. 
  3. Kolejnym miejscem, który obowiązkowo należy zwiedzić z dzieckiem jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, mieszczący się na drodze pomiędzy Hajnówką a Białowieżą. Oprócz tytułowego żubra można w nim zobaczyć  wilki, rysia, dziki, łosie, jelenie i sarny. Szczególną atrakcją  dla dzieci jest tutaj duży drewniany plac zabaw oraz przede wszystkim multimedialna wystawa dotycząca historii żubrów, dostępna dla zwiedzających całkowicie bezpłatnie. Są tam różne ciekawe gry, tablice multimedialne, ekrany edukacyjne i wiele innych interesujących rzeczy.
  4. Następnym punktem godnym polecenia jest Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, który jest inicjatywą prywatną. Dziś oprócz wiatraków można tam zobaczyć chaty z XIX w., warsztat stolarski, kapliczkę, ule, banię oraz zabytkowy krzyż.
  5. Ogromną atrakcją dla dzieci w tamtejszej okolicy jest Chatka Baby Jagi w Orzeszkowie koło Hajnówki. To mały drewniany domek, jakich wiele na Podlasiu ozdobiony w ciasteczkowo-piernikowe ozdoby. Z zewnątrz wygląda słodko i uroczo, natomiast gdy wejdzie się do środka od razu gość przenosi się w krainę baśni i wplątany jest w niezwykłą historię 😉 Po zabawie czeka jeszcze gra terenowa, którą rozgrywa się już na zewnątrz na terenie posesji. Niesamowity klimat i super zabawa dla całej rodziny!

  6. Wyjątkowym miejscem w Białowieskim Parku Narodowym jest ścieżka dydaktyczna Żebra Żubra, która ma prawie 3 km długości. Częściowo idzie się po gruntowej ścieżce, a częściowo po drewnianej kładce wiodącej przez tereny najbardziej dzikie, podmokłe i bagniste – i właśnie ta część najbardziej mi się podobała.
  7. W Puszczy Białowieskiej można znaleźć również magiczne miejsce owiane tajemnicą – jest to legendarne Miejsce Mocy, do którego prowadzi wytyczony szlak. Najłatwiej dotrzeć tam wjeżdżając na drogę przy drewnianym drogowskazie przy głównej szosie pomiędzy Hajnówką a Białowieżą ok. 1,5 km od Białowieży. Następnie trzeba pojechać aż do bezpłatnego parkingu leśnego, a stamtąd już pieszo drogą idącą za torami. Potem trzymać się szlaku i drogowskazów. Pieszo idzie się w jedną stronę ok. 20 min. Na miejscu czeka nas kilka głazów, tablica informacyjna, wieża widokowa i… dziwna, niesamowita atmosfera… 😉 Zresztą sami musicie to poczuć 😉
  8. Swoją długą historię w Puszczy Białowieskiej ma także kolej wąskotorowa. Na początku XX w. właśnie taką kolejką przewożono drewno pozyskiwane z tutejszych lasów. Dziś wąskotorówka przewozi turystów po białowieskich lasach, ukazując piękno dzikich borów. Stacja początkowa znajduje się w Hajnówce, a po bilety najlepiej udać się kilka godzin wcześniej, gdyż w sezonie chętnych na przejażdżkę jest sporo. My niestety się nie załapaliśmy na bilety, choć byliśmy godzinę przed odjazdem kolejki. Kolej wąskotorowa kursuje tylko dwa dni w tygodniu: w czwartki i soboty o określonych godzinach (warto się zapoznać wcześniej z rozkładem jazdy na stronie internetowej).
  9. Podobną atrakcją jest też kolej drezynowa, zasilana siłą ludzkich mięśni. Początek tras mieści się na stacji towarowej, przy obecnej Restauracji Carskiej w Białowieży. Można wybrać jedną z kilku tras i cieszyć się urokami okolicy, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Nie omieszkaliśmy się nią przejechać,  gdyż było to wielkim marzeniem naszego Grzesia.
  10. Jeszcze jedna ścieżka, którą mieliśmy okazję maszerować to szlak, który wiedzie wokół rezerwatu przyrody Wysokie Bagno. Początek trasy mieści się przy stacji kolejowej przy Restauracji Carskiej w Białowieży. Żółty szlak ścieżki to ok. 3 km. My jednak trochę się pogubiliśmy i przeszliśmy prawie 12 km. No cóż, bywa i tak 😉 Na wytłumaczenie mam jednak to, że szlak w pewnym momencie był bardzo kiepsko oznaczony, więc nie byliśmy pewni, którą ścieżką powinnyśmy się udać. Ale okoliczności przyrody na trasie były naprawdę super (nie licząc much końskich, które postanowiły nas w pewnym momencie zjeść żywcem)
  11. Opisując Białowieżę i okolice warto wspomnieć o tutejszych szlakach rowerowych. Jest ich całe mnóstwo. Rower jest bowiem idealnym środkiem lokomocji na tych terenach, który pozwala dotrzeć do najciekawszych miejsc bez większej ingerencji w rytm przyrody. W Białowieży jest wiele wypożyczalni rowerów. Nie ma również problemu z wypożyczeniem fotelika rowerowego dla dziecka lub przyczepki.

    My wypożyczyliśmy rowery i przyczepkę i udaliśmy się drogą, która prowadzi do granicy pieszo-rowerowej z Białorusią. Wcześniej miałam w planach przejście na drugą stronę i odwiedzenie chatki Dziadka Mroza, oddalonej ok. 7-8 km od granicy po stronie białoruskiej. Jednak okazało się, że aby przekroczyć granicę trzeba mieć wykupione przepustki (wizy nie są potrzebne) i obowiązkowe ubezpieczenie.  Jedno i drugie można załatwić w punkcie PTTK w Białowieży, a koszt wynosi ok. 60 zł za osobę (bez względu na wiek). Oczywiście z jasnych względów granicy nie przekroczyliśmy, ale przejażdżka i tak nam się udała.

  12. Z innych atrakcji w Białowieży można wymienić jeszcze: Park Miniatur Zabytków Podlasia, spływ kajakowy rzeką Narewką, liczne ścieżki edukacyjne i wieże widokowe, Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży, Odrestaurowana Stacja Białowieża – Pałac , gdzie odbywają się wystawy czasowe i znajduje się placem zabaw dla dzieci (wstęp odpłatny).

Jest to obszar niezwykle ciekawy, różnorodny, klimatyczny. Naprawdę zakochałam się w tej okolicy. Bardzo żałuję, że leży tak daleko naszego miejsca zamieszkania, bo na pewno bywalibyśmy tam częściej. Niesamowite wschody i zachody słońca, prawie nietknięta ludzką ręką przyroda, niesamowity klimat, urokliwe domki podlaskich wsi, bocianie gniazda… To wszystko bardzo mnie urzekło… Polecam gorąco!