Do lasuInne miejscana łono przyrodyPoznań i okolice

Jezioro Góreckie – Osowa Góra idealne miejsce na spacer z dzieckiem

Jest styczeń. Pierwszy dzień w tym roku z naprawdę piękną, słoneczną pogodą. Szkoda siedzieć w domu, gdy za oknem jest tak cudnie 🙂 . Szybko zjedliśmy śniadanie, przygotowałam termos gorącej herbaty malinowej i wyruszyliśmy na wycieczkę. Tym razem naszym celem było jezioro Góreckie i Osowa Góra.

Jezioro Góreckie to najładniejsze jezioro rynnowe, które leży w Wielkopolskim Parku Narodowym. Cała okolica to obszar ochrony ścisłej Natura 2000, więc w jeziorze nie można się kąpać, ani po nim pływać, nie wolno również zrywać roślin oraz straszyć zwierzyny. Można jednak wybrać się tu na wycieczkę pieszą lub rowerową, a zimą, gdy jest śnieg także na narty biegowe, gdyż wokół jeziora wytyczono ścieżki rowerowe oraz szlaki turystyczne. Jest tu sporo miejsc odpoczynku, miejsc piknikowych ze stoliczkami i wiatami, a także miejsc widokowych. Na jeziorze położone są dwie wyspy: Zamkowa i Kopczysko – niestety nie ma możliwości ich odwiedzania. 

Trochę historii

Na wyspie Zamkowej znajdują się ruiny malutkiego zamku, który wzniesiono w latach 1824-1825 jako dar dla Klaudyny Potockiej z Działyńskich od jej brata Tytusa Działyńskiego z okazji jej małżeństwa Bernardem Potockim. Zaledwie pięć lat po ukończeniu budowli (w 1830 r.) właściciele zmuszeni byli opuścić swoją rezydencję z powodu wybuchu powstania listopadowego i już nigdy tu nie wrócili. Fragment ruin jest widoczny z brzegu, zwłaszcza zimą, gdy nie zasłaniają liście drzew.

Szlaki turystyczne

W pobliżu jeziora Góreckiego wiodą dwa szlaki turystyczne

1. Trasa im. prof. Adama Wodziczki – długość: 9,5 km
Osowa Góra – jez. Kociołek – jez. Skrzynka – jez. Góreckie – Osowa Góra – znaki niebieskie, dalej czerwone i znów niebieskie.
2. Trasa „Szlak Kosynierów” – długość: 8 km
Osowa Góra – jez. Kociołek – jez. Góreckie – Jeziory – Puszczykówko – znaki niebieskie, potem czerwone.

My postanowiliśmy wyruszyć z miejsca przy Stacji Ekologicznej UAM i udać się czerwonym szlakiem, potem niebieskim aż do dawnej stacji kolejowej Osowa Góra, gdzie obecnie w sezonie letnim można dojechać drezyną.

Szlaki są szerokie, bardzo dobrze oznaczone i pięknie położone tuż przy jeziorach oraz w lesie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że są tu dość spore wzniesienia, gdyż teren jest mocno pagórkowaty. Szlak w niektórych miejscach może być nierówny, ze względu na wystające korzenie. Jeśli chcecie wybrać się tu z wózkiem lub rowerkiem dziecięcym warto to dobrze przemyśleć.

Jednak to naprawdę idealne miejsce na rodzinne spacery i wycieczki. Trasa, którą pokonaliśmy wynosiła ok 5-6 km, a przejście z dzieckiem tam i z powrotem zajęło nam ok 3 godzin (wolny marsz z przerwami na odpoczynek i zabawę). 

Okolica jest niezwykle atrakcyjna i warta zobaczenia o każdej porze roku, nawet zimą! Gorąco zachęcam do wycieczek nad Jezioro Góreckie 🙂

P.S. Żeby Grzesiowi nie nudziło się podczas długiego spaceru, wzięliśmy ze sobą stado dinozaurów, by zrobić im sesję zdjęciową w naturalnym środowisku. Celem wycieczki było więc znalezienie idealnych miejsc na zdjęcia 😀