Kulinaria

Dom pachnący… lawendą, cz.2 lawenda w kuchni

1288782_54145858Jak się okazuje kwiaty lawendy mają duże zastosowanie w medycynie naturalnej, a także w kuchni. Można ją używać jako przyprawę, zioło lub pachnący dodatek do ciast. Do niedawna nie miałam zielonego pojęcia, że lawenda wykazuje właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, ma działanie antyreumatyczne i lekko znieczulające, hamuje też nadmierny rozwój flory bakteryjnej. Sprzyja wydzielaniu soków trawiennych i wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, dlatego stosuje się ją na problemy z brzuchem. Przeciwdziała wzdęciom i bólom brzucha spowodowanym nagromadzeniem gazów. Uspokaja również akcję serca i podnosi jego odporność. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby. Kwiaty lawendy mają przede wszystkim działają uspokajająco i nasenne – wystarczy trzymać lawendę w wazonie, blisko łóżka. Służą do sporządzania toników przeznaczonych dla wrażliwej i delikatnej skóry.

Lawenda znajduje także zastosowanie w wypiekach oraz potrawach, a oto kilka pysznych przepisów:

Uspokajający napar z lawendy

1 łyżeczkę kwiatów zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, parzymy pod przykryciem ok. 20 min, przecedzamy i pijemy. Doskonały na dolegliwości żołądkowe i jelitowe lub jako środek uspokajający.

Cukier lawendowy:

cukier
suszona lawenda

Wymieszać cukier z lawendą, przesypać do słoika, szczelnie zamknąć i odstawić na kilka tygodni, aby cukier przeszedł aromatem lawendy. Taki cukier można używać do słodzenia herbaty i wypieków.

Ciasteczka lawendowe:
Przepis z: Mirabelkowy blog

150g miękkiego masła,
½ szklanki cukru pudru,
1 żółtko,
1,5 szklanki mąki,
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej,
1 łyżeczka suszonej lawendy,
skórka starta z 1 niedużej cytryny,
odrobina soli

Wszystkie składniki zagniatamy i formujemy w jeden długi lub dwa krótsze wałki o średnicy ok. 4 cm. Wałki zawijamy w folię spożywczą i wyrównujemy ich kształt, następnie wkładamy do zamrażalnika na 1-2 godziny (zamrożone ciasto można przechowywać wiele dni).
Zamrożone wałki odwijamy z folii i kroimy na ok. 7 mm plastry. Kładziemy je w kilkucentymetrowych odstępach na blasze wyścielonej papierem do pieczenia.
Pieczemy w 200 stopniach ok. 10-12 minut, aż ciasteczka zaczną się lekko rumienić.

Z podanej ilości składników wychodzi ok. 35 ciasteczek.

Muffinki cytrynowo-lawendowemuffinki lawendowe

2 szkl. mąki
3 łyżeczki proszku do pieczenia
½ szkl. cukru
2 łyżki suszonej lawendy
1 jajko
½ szkl. oliwy
1 szkl. mąki
starta skórka i sok z cytryny

Wszystko razem mieszamy i wkładamy do foremek, pieczemy ok. 20 min. w 180 st.C.

Lawendowa lemoniada

2 szklanki wody pół szklanki cukru
1/4 szklanki miodu
3 łyżki suszonych kwiatów lawendy
2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
4 szklanki wody

Zagotowujemy 2 szklanki wody i dodajemy cukier, mieszamy aż cukier się rozpuści i zdejmujemy z ognia. Dodajemy miód i lawendę, trzymamy pod przykryciem ok. 15 minut. Następnie odsączamy płyn, dokładnie wyciskając lawendę. Potem łączymy nasz lawendowy syrop z wodą i sokiem z cytryny i chłodzimy przynajmniej 2 godziny w lodówce. Można udekorować cytryną.

Lawenda do mięs

Zarówno świeża jak i suszona lawenda świetnie sprawdza się także jako przyprawa do mięs. Doskonale komponuje się przede wszystkim z szałwią i koprem. Można dodawać ją do marynat lub bezpośrednio okładać nią mięso. Należy jednak pamiętać, by do potraw nie dodawać zbyt dużej ilości kwiatów oraz aby po upieczeniu usunąć lawendę z mięsa, gdyż jej aromat może zdominować smak potrawy, a nawet sprawić, że będzie ona gorzka. Gałązki lawendy można także włożyć do butelki z oliwą lub octem winnym.