Park Krajobrazowy Promno – szlak Brzostek-Drążynek

Park Krajobrazowy Promno znajduje się około 30 min drogi samochodem od Poznania. Jest to obszar polodowcowy, a więc charakteryzuje się wzniesieniami, pagórkami oraz zbiornikami wodnymi.

Główne jeziora na tym terenie to m.in.: Dębiniec, Dobre, Wójtostwo i Brzostek. Park Krajobrazowy Promno powstał w celu ochrony polodowcowego krajobrazu oraz żyjących tu zwierząt i roślin.

Zdecydowaną większość obszaru parku pokrywa las. W części północnej i zachodniej przeważają siedliska borowe (czyli drzewa iglaste), natomiast w części południowo–wschodniej – siedliska lasowe (czyli drzewa liściaste).
W Parku Krajobrazowym Promno znajdują się trzy rezerwaty przyrody: „Jezioro Dębiniec”, „Jezioro Drążynek” i „Las Liściasty w Promnie”.

O rezerwacie „Jezioro Dębiniec” możecie przeczytać tutaj: Rezerwat Jezioro Debiniec, natomiast razem zabieram Was na szlak, który został stworzony specjalnie do uprawiania Nordic Walkingu na tym terenie, ale który równocześnie jest świetnym szlakiem spacerowym, gdyż prowadzi m.in. brzegiem jeziora Brzostek oraz przechodzi tuż koło dwóch pozostałych rezerwatów „Jezioro Drążynek” i „Las Liściasty w Promnie”.

Szlak żółty Nordic Walking zaczyna się przy parkingu niedaleko kąpieliska nad jeziorem Brzostek i zatacza pętlę. Trasa liczy około 5 km, a czas przejścia z dziećmi to ok. 2-2,5 h. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany.

Trasa ścieżki jest bardzo różnorodna i ciekawa. Dzieci na pewno nie będą się nudzić. Podczas wędrówki warto sobie zaplanować postój na polanie przy kąpielisku, bowiem jest tu sporo miejsc piknikowych z ławami i stołami, a w dodatku jest też sporo miejsca na wybieganie i inne aktywności.

Podczas naszego spaceru jezioro Brzostek było całkowicie zamarznięte, ale widać, że miejsce jest lubiane przez osoby morsujące, bo został wycięty dość spory kawałek lodu przy brzegu i morsy chętnie tu morsują 😉

Dalsza trasa prowadzi leśnymi drogami i wije się pomiędzy rezerwatami przyrody. W trakcie spaceru można trafić na tropy i ślady dzikich zwierząt. Żyją tu między innymi sarny, jelenie, dziki, lisy, bobry i wydry. Warto wziąć ze sobą lornetkę i spróbować wypatrzeć ciekawe gatunki ptaków, których jest tu mnóstwo.

Park Krajobrazowy Promno jest niezwykle interesujący o każdej porze roku i o każdej porze wygląda inaczej 🙂 Bardzo polecam to miejsce na rodzinne wycieczki i spacery!