Do lasuJezioroPoznań i okoliceWycieczki, podróże z psem

Rezerwat Jezioro Dębiniec

Dziś przedstawię Wam kolejną fajną miejscówkę niedaleko Poznania, którą polecam na kilkugodzinny rodzinny wypad za miasto. Jest to Rezerwat Jezioro Dębiniec.

Rezerwat jezioro Dębiniec położony jest w leśnictwie Promno i został utworzony dość dawno temu, bo 1952 roku. Ma na celu ochronę stanowisk kłoci wiechowatej oraz innych roślin będących pod ochroną. Jego powierzchnia wynosi ok 37 ha.

Teren Rezerwatu Jezioro Dębiniec to dość popularne miejsce wycieczkowe dla okolicznych mieszkańców, którzy wybierają się tu na spacery ze swoimi pupilami i dziećmi, dlatego, jeśli chcecie nie natrafić na liczne grupki ludzi, najlepiej wybrać się w to miejsce w ciągu tygodnia lub w weekend o poranku.

Samo Jezioro Dębiniec jest dość małe, ale bardzo urokliwe. Znajduje się też tu mała niestrzeżona plaża,  a nad nią jedyne w swoim rodzaju widowiskowe tarasy umocnione drewnianymi belami. Nad nimi jest bardzo fajna polanka, z punktem widokowym, z którego rozpościera się fajny widok na jezioro. Warto tam wejść i popodziwiać okolicę.

Co ciekawe, na plaży, nawet w październiku, spotkać można amatorów kąpieli. Podczas naszego spaceru, widzieliśmy dwie grupy takich śmiałków 😉

Polecam też wybrać się na spacer wokół jeziora. Wiedzie tamtędy oznakowana ścieżka, która częściowo pokrywa się z zielonym szlakiem. Długość trasy nie jest duża, to zaledwie 2,8 km, więc nawet małe dzieci dadzą radę. Po drodze mija się kilka ukrytych skrytek z Geocaching (to taka informacja dla tych, którzy tak jak my, lubią dodatkowe emocje na trasie spacerów).

Tuż obok jeziora znajduje się parking leśny na kilka samochodów – to bardzo praktyczna opcja dla zmotoryzowanych. Przy parkingu leży ogromny głaz narzutowy – taka dodatkowa atrakcja 😉

Teren rezerwatu jest ciekawy i zróżnicowany, a ścieżka dobrze oznakowana, choć czasami są na niej przeszkody do pokonania, czyli zwalone drzewa, konary, itp.  Niestety nie ma tam miejsca na piknik. Dlatego my postój na przekąski zrobiliśmy sobie na tarasach.

Bardzo piękne miejsce, polecam!