10 sposobów: jak wytrzymać w domu z dwójką małych dzieci i nie zwariować
Kobieta na macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym. W domu dwoje, troje (małych) dzieci z niewielką różnicą wieku. Do ogarnięcia dom, pociechy, obiady, pranie, sprzątanie itp. A Ona z tym wszystkim sama… Znasz to? Ja też.
Wiem jak to jest mieć dwójkę dzieci z małą różnicą wieku. Już to przeżyłam. Zatem jak wytrzymać z dziećmi w domu i nie zwariować?
Wiem, że czasami jest bardzo ciężko, szczególnie jeżeli jesteśmy z tym same, bo mąż ciągle pracuje, a rodzina daleko, lub nie może pomóc.
Czasami marzymy, aby to wszystko zostawić, wyjechać gdzieś na jakiś czas i mieć święty spokój. Ogarnięcie kilkoro małych dzieciaków i całego domu, to naprawdę niezły wyczyn.
Czasami nie wiadomo, co pierwsze zrobić: wstawić pranie, zrobić obiad, zająć się dziećmi, zrobić zakupy, posprzątać, wyprasować, umyć schody, czy tysiące innych równie ważnych rzeczy. Potem okazuje się, że my matki jesteśmy zmęczone, sfrustrowane, popadamy w depresje, stwierdzamy, że nie radzimy sobie i do niczego się nie nadajemy (te ostatnie, to są oczywiście nasze własne słowa).
Ale wcale tak nie musi być. My kobiety potrzebujemy akceptacji, wsparcia, dobrego słowa, oczywiście też pomocy i zrozumienia.
Jedną z metod na poprawienie sobie humoru jest spotkanie z koleżankami, które są w podobnej sytuacji. Dlatego szczerze zachęcam raz na jakiś czas umówić się z innymi mamami, które mają takie same problemy i podobnie myślą, które tak jak my wychowują dzieci i nie mają kontaktu ze światem. Takie pogaduchy bardzo dobrze nam robią, naprawdę.
W dzisiejszym wpisie postanowiłam przygotować dla Was 10 praktycznych sposobów na to, jak sprawić, aby każdy Wasz dzień mimo wszystko był bardziej znośny, albo wręcz miły i przyjemny 🙂 nawet przy dwójcie, trójce małych urwisów i całym domu na głowie.
Testowałam je na sobie i one nawet działają! A więc:
- Staraj się mieć w miarę wszystko zaplanowane i zorganizowane, dobra organizacja drogą do Twojego sukcesu!
- Jak najczęściej wychodź z dziećmi z domu, na dworze, na placu zabaw, w parku, jakoś łatwiej je ogarnąć, bo. wsadzasz do piaskownicy i się bawią, mają kontakt z innymi dziećmi, wylatają się, zmęczą i pójdą szybciej spać 😉
- Jeżeli dzieci są na tyle małe, że śpią w dzień, zadbaj by robiły to w miarę równocześnie, wtedy będziesz miała czas na spokojne przygotowanie obiadu, posprzątanie, czy na inne zajęcia lub po prostu na wypicie w spokoju kawy, czy rozmowę przez telefon.
- Wymyślaj zabawy, które będą angażować wszystkie dzieci naraz, np. starsze dziecko podaje zabawki młodszemu (które jeszcze np. nie chodzi), zabawa w chowanego, różne gry planszowe, zabawy manualne: rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny, wspólne zabawy kąpielowe w wannie, itp.
- Pamiętaj, aby każdemu dziecku poświęcić osobno chociaż kilka chwil dziennie. Wówczas pokażesz im, że są dla Ciebie równie ważne i będziesz miała z głowy wybuchy histerii na tle zazdrości, np. jeżeli młodsze śpi, pobaw się lub porozmawiaj, poczytaj ze starszym, natomiast, gdy starsze zajęte jest zabawą, przeznacz chwilę na bycie z tym młodszym. Jednak trzeba to zrobić w taki sposób, aby nie wywoływać u drugiego dziecka zazdrości, czy odczucia odtrącenia. To bardzo ważne, gdyż pojawienie się rodzeństwa bywa bardzo trudne dla tego pierwszego dziecka, dlatego nigdy nie daj mu odczuć, że jest mniej kochane, nie odtrącaj, nie zbywaj itp.
- Zadbaj także o swój relaks i oderwanie się od dzieci i obowiązków domowych, wyjdź sama z domu, idź do fryzjera, na basen czy aerobik, spotkaj się z koleżankami na kawie i plotkach, zapisz się na jakiś kurs. Takie wyjścia powinny mieć charakter powtarzalny, czyli np. wychodzisz w każdą środę o godz. 17.00. Wówczas Ty masz o czym myśleć i cieszyć się na tą chwilę, a mąż, babcia, ciocia, czy ktokolwiek inny, kto w tym czasie opiekuje się dziećmi też wie: kiedy, co i jak.
- Jak najczęściej rób sobie małe przyjemności, wypij dobrą kawkę, zaproś sąsiadkę, czy koleżankę z dzieckiem (wtedy masz 2 w 1, czyli i relaks i zorganizowanie czasu dzieciom), obejrzyj z mężem/partnerem wieczorem jakiś fajny film, poczytaj książkę…
- Pamiętaj, że nie musisz wszystko robić sama, deleguj prace i obowiązki, a nawet jak czegoś nie zrobisz dzisiaj, to świat się nie zawali, czasami odpuść sobie, nie musi być codziennie idealnie posprzątane, dzieci też przez cały czas nie muszą być czyściutkie, obiad może być czasami prosty i szybki, a wszystkich rzeczy nie trzeba prasować 😉 (ja na przykład nie prasuję i też żyję)
- Staraj się zawsze myśleć o tych dobrych rzeczach, które Ci się przytrafiły, a nie rozpatrywać te złe. To nie musi być nic wielkiego, wystarczy uśmiech sąsiada, ładna pogoda za oknem, radosne dziecko, czy jakiś Twój mały sukces.
- Chwal siebie. To co, że nikt inny Cię dzisiaj nie pochwalił. Mów sobie, że jesteś z siebie dumna, bo udało Ci się to, czy tamto, że np. wyszedł Ci wyjątkowo dobry obiad, wyjątkowo szybko ogarnęłaś dom, wymyśliłaś super zabawę dla dzieci, upiekłaś pyszny placek, czy dałaś dobrą radę koleżance. Wtedy od razu będzie Ci lepiej i stwierdzisz, że masz naprawdę wspaniałe życie i w ogóle Ty jesteś wspaniała 😉