Inne kraje

Betlejem – miejsce narodzenia Jezusa

IMG_0466Parę dni temu wróciłam z Izraela. Relację z pobytu napiszę nieco później, gdyż za dwa dni będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia i postanowiłam skupić się teraz na miejscu ściśle związanym z tym wydarzeniem, a mianowicie na Betlejem.

Miasto Betlejem znajduje się na terenie Autonomii Palestyńskiej, zaledwie kilka kilometrów od Jerozolimy. To właśnie tutaj narodził się Jezus Chrystus. Miejsce narodzenia według naszych wyobrażeń to uboga stajenka, a tymczasem okazuje się, że jest to grota skalna, nad którą w 333 roku wybudowano Bazylikę Narodzenia Pańskiego i która obecnie jest jedną z najstarszych wczesnochrześcijańskich i nieprzerwanie funkcjonujących świątyń na świecie.

Do Betlejem od wieków przyjeżdżają tłumy wiernych i pielgrzymów, by nawiedzić to święte miejsce. Do Groty Narodzenia wchodzi się przez wąskie wejście z jednej strony, a wychodzi wyjściem z drugiej strony. Grota ma kształt prostokąta, jest ciemna – oświetlają ją lampy zarówno oliwne, jak i elektryczne. Centralnym punktem jest miejsce, w którym na świat przyszedł Jezus. Obecnie jest tam ołtarz z gwiazdą w marmurowej posadzce. Wierni przyklękają i modlą się dotykając i całując łacińską srebrną gwiazdę z 1717 roku.

Innym ciekawym miejscem w Betlejem jest Grota Mleczna. Grota ta znajduje się niedaleko Groty Narodzenia, bo jest to odległość ok. 200 m. To właśnie tu Święta Rodzina prawdopodobnie przygotowywała się do wędrówki do Egiptu.

Według palestyńskich podań, karmiąca dzieciątko Maryja ponaglana przez Józefa upuściła kilka kropel mleka na skałę, a wówczas ta zmieniła zabarwienie całej groty na białe.

W Grocie Mlecznej wisi obraz Matki Boskiej Karmiącej. Istnieje przekonanie, że tuf (czyli skała) pozyskana z groty, czyni cuda, dlatego przyjeżdżają tu z całego świata małżeństwa nie mogące mieć potomstwa, aby pozyskać trochę proszku ze skały. Wówczas dzięki gorliwej modlitwie i wierze otrzymują to, czego najbardziej pragnęli, czyli cud narodzin własnego dzieciątka.

Tuż obok sanktuarium znajduje się sala, w której wystawiono fotografie dzieci uzdrowionych lub narodzonych właśnie dzięki modlitwie do Matki Bożej z Groty Mlecznej. (UWAGA: podobno to naprawdę działa)

Kolejnym, niesamowitym punktem w okolicy Betlejem jest Pole Pasterzy. To tutaj Anioł miał powiadomić pasterzy o narodzeniu Zbawiciela. Obecnie znajduje się w tym miejscu Sanktuarium upamiętniające to wydarzenie, a wokoło rozpościerają się wspaniałe ogrody.

Powiem szczerze, że niezwykłe uczucie towarzyszyło mi, kiedy zwiedzałam wszystkie te miejsca związane z Bożym Narodzeniem, a znane mi tylko z Biblii, kolęd i opowiadań. To było po prostu niesamowite…