Cała PolskaGóry

Chełmiec – jeden z najwyższych szczytów Gór Wałbrzyskich

Chełmiec to góra na którą mieliśmy widok z naszego pokoju w hotelu w Starej Kopalni. No i nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie postanowili na nią wejść…

Chełmiec jest szczytem Masywu Chełmca, który jest częścią Gór Wałbrzyskich. Jego wysokość sięga 851 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich (najwyższy szczyt to Góra Borowa – 854 m n.p.m.).

Co ciekawe, na podstawie dawniejszych pomiarów podano, że góra ma wysokość 869 m.n.p.m, bo dokonano ich z uwzględnieniem wieży widokowej, a to spowodowało, że szczyt został zaliczony do Korony Gór Polski.

Dowiedzieliśmy się również, że Chełmiec to właściwie wulkan, który był podobno aktywny w środkowym permie, czyli 240 mln lat temu . Jego kształt rzeczywiście przypomina stożek wulkanu.

Na górę Chełmiec prowadzi kilka szlaków. Na wyprawę z dziećmi polecam szlak żółty – jest on chyba najłatwiejszy i stosunkowo najszybszy. My na początku zaryzykowaliśmy przejście szlakiem niebieskim, jednak jest on bardzo stromy i wymagający , więc przy najbliższej okazji zmieniliśmy szlak na czarny. Szlakiem czarnym idzie się bardzo przyjemnie, jednak długo, gdyż okala górę wokoło, zanim trafi na szczyt.

Szlaki są odnowione, przeważnie dobrze oznakowane. Po drodze napotkać można różne tablice informacyjne. Na jednej z tras – z Boguszowa – znajduje się kamienna droga krzyżowa Trudu Górniczego, a na samym szczycie, na końcu drogi krzyżowej został wzniesiony ogromy 45-metrowy krzyż milenijny.

Na wierzchołku Chełmca znajduje się też kamienna wieża widokowa, która została wybudowana w latach 1887-88. Budowę wieży sfinansowała rodzina Hocbergów. Była to wieża stylizowana na ruinę z gospodą i schroniskiem. Niestety schroniska nie ma tam już od dawna, jednak w tej chwili budynek przechodzi gruntowny remont i podobno w przyszłym roku ma być w nim otwarte małe schronisko górskie. Na razie można jedynie wejść na wieżę widokową i podziwiać z niej nieziemskie widoki 🙂 . Wieża udostępniana jest w sezonie letnim w weekendy. Podczas naszego pobytu wstęp był darmowy, ale nie wiem czy tak będzie zawsze, bo wisi tam również cennik. Obecnie, w dobie pandemii, na wieży mogą przebywać zaledwie dwie obce osoby lub jedna rodzina, więc czas oczekiwania na wejście może się nieco wydłużyć. Jednak wejść warto!

Po trudach wchodzenia na Chełmiec, na szczycie można odpocząć pod wiatą lub zrobić sobie piknik w miejscu piknikowym z nowymi stołami i ławkami. Jest też tu specjalne miejsce na ognisko, a dla miłośników sportów rowerowych – stojaki na rowery.

Podsumowując: góra Chełmiec to bardzo fajny pomysł na kilkugodzinną wędrówkę. W większości szlak prowadzi w lesie, więc nie odczuwa się upałów w gorące dni. Na szczycie za to czeka nas atrakcja w formie wieży widokowej i stempli pamiątkowych. Po drodze nie spotkaliśmy wielu turystów, choć to był długi weekend, wnioskuję więc, że nie jest to bardzo tłumnie oblegana góra. Nam bardzo się podobało! 😀

Polecamy noclegi w okolicy: Stara Kopalnia Wałbrzych

P.S. A poniżej jeszcze kilka fotek ze szlaku 😉