Cypr – ciekawe miejsca historyczne w okolicy Pafos
W ostatnim już wpisie o Cyprze chciałabym opowiedzieć o miejscach historycznych w okolicach Pafos. Jest ich tu co najmniej kilka do polecenia, bo właściwie na całym Cyprze można spotkać miejsca, gdzie archeolodzy mieli co robić 😉 . Ziemia cypryjska skrywa wiele odkrytych i być może nieodkrytych miejsc, gdzie z historią obcuje się na co dzień.
Park Archeologiczny w Pafos
Park Archeologiczny w Pafos zlokalizowany jest tuż przy porcie. To niezwykle duży teren do zwiedzania. Miejsce to jest słynie przede wszystkim z wyjątkowo dobrze zachowanych mozaik z III w., które znajdują się w tzw. Domu Dionizosa, Willi Tezeusza i Domu Aiona.
Na zwiedzanie tego miejsca trzeba sobie zarezerwować kilka dobrych godzin. Cena biletu za osobę dorosłą to koszt 4,5 euro (dzieci do 12 lat wchodzą gratis).
Park Archeologiczny jest od 1980 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawostką jest fakt, że od 1965 roku pracowali tu polscy archeolodzy pod wodzą profesora Kazimierza Michałowskiego.
Na terenie parku stoi kamienna latarnia morska, która powstała znacznie później, bo w ok. 1888 roku i była pierwszą latarnią morską na Cyprze. Jej wysokość wynosi około 20 m.
Katakumby Agia Solomoni – Pafos
Kompleks ten składa się z niewielkiego otwartego dziedzińca, który otaczają wykute w skale pomieszczenia datujące się na czasy hellenistyczne. Prawdopodobnie komnaty te służyły pierwotnie jako grobowce. W czasach rzymskich mieściła się w nich synagoga. W II wieku kompleks przekształcono w chrześcijańskie katakumby.
Grobowce Królewskie – Chloraka
Kolejnym wyjątkowym miejscem w okolicy są Grobowce Królewskie. Cmentarzysko powstało około II wieku p.n.e. – w czasach, gdy pod rządami Ptolemeuszów miasto pełniło funkcję stolicy wyspy. Nekropolię charakteryzują wykute w skale grobowce, które zarezerwowane były prawdopodobnie dla najbogatszych mieszkańców oraz członków administracji Ptolemeuszów. Niektóre z nich mają formę podziemnych komnat z licznymi kolumnami i innymi zdobieniami, które wzorowano na egipskiej Aleksandrii.
Miejsce to było wykorzystywane również w czasach rzymskich. Istnieją przesłanki, które sugerują, iż kompleks służył też w okresie wczesnochrześcijańskim, a w średniowieczu mógł być nawet zamieszkały.
Grobowce robią naprawdę duże wrażenie i potrafią zaciekawić nie tylko fanów starożytności.
Na początku XX wieku władze Cypru rozpoczęły prace archeologiczne w tym miejscu, mające na celu odkrycie i zabezpieczenie tego bezcennego dziedzictwa. Niestety, najbardziej cenne elementy zostały już dawno rozkradzione.
Teren grobowców jest dość spory. Bilet kosztuje 2,5 Euro, (dzieci wchodzą za darmo). Do większości grobowców można wchodzić.
Grobowce bizantyjskie – Meletis Forest Necropolis
Na półwyspie Akamas, niedaleko Agios Georgios, idąc pieszo do plaży White River Beach zauważyliśmy napis wskazujący, że tuż obok są jakieś stare grobowce. I rzeczywiście po przejściu ścieżką około 100 m trafiliśmy na owe grobowce wykute w tamtejszych skałach. Wszystko wskazuje na to, że zostały wykute w czasach bizantyjskich.
Grobowce są dostępne całą dobę, można do nich wchodzić. Nikt tego nie pilnuje, wejście na teren nekropolii jest zupełnie darmowy.
Zamek Pafos
Zamek w Pafos to właściwie niewielki dwupiętrowy fort, który stoi tuż przy brzegu w porcie Pafos. Budowlę wzniesiono w okresie bizantyjskim, aby chronić wybrzeże Cypru przed najazdami arabskimi. Została ona zniszczona przez trzęsienie ziemi, które w 1222 roku nawiedziło miasto. Rządzący Królestwem Cypru Lusignanie zbudowali w jej miejsce dwie połączone murem wieże. W kolejnych wiekach wzmocnili je Genueńczycy i następnie Wenecjanie. Ostatecznie obie wieże zostały zburzone celowo przez tych ostatnich, kiedy szykowali się na inwazję turecką i nie chcieli, aby fortyfikacje wpadły w ręce wroga.
Zamek można zwiedzać.
Ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa i kościół Agia Kyriaki
W Pafos jest jeszcze jedno historyczne miejsce warte odwiedzenia. Otóż niedaleko nabrzeża znajduje się wczesnochrześcijańska bazylika Chrysopolitissa. Niegdyś była to jedna z największych świątyń na wyspie, a do dzisiejszych czasów pozostały jedynie ruiny.
Bazylikę wzniesiono w IV wieku. W VII wieku Cypr budowla została zniszczona na wskutek silnego trzęsienia ziemi oraz najazdów arabskich. W kolejnych latach wykorzystywano ruiny bazyliki jako kamieniołom, z którego czerpano materiały do innych budowli.
Teren ten w XIII wieku wykorzystano jednak do wzniesienia świątyni katolickiej, ale i ta budowla nie przetrwała próby czasu. Następnie, pomiędzy XV-XVI wiekiem wybudowano tu kościół Agia Kyriaki, który do dziś stoi pośrodku stanowiska archeologicznego.
Teren ten można zwiedzać za darmo.
Frankijskie i osmańskie łaźnie w Pafos
Przechadzając się uliczkami Pafos w okolicach portu można też natrafić na zabytkowe łaźnie. Budynek mieści się niedaleko ruin bazyliki. Owe łaźnie powstały pod koniec XVI wieku.