Inne krajeMorze

Cypr – plaże i wybrzeże w okolicy Pafos

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, z linią brzegową rozciągającą się na długości ok. 740 km. Nic więc dziwnego, że na Cyprze są piękne plaże i wybrzeża z cudnymi widokami.

My na Cyprze przebywaliśmy w okolicach Pafos (południowo-zachodnia część Cypru) i w tym wpisie chciałam się z Wami podzielić wyjątkowymi miejscami zlokalizowanym przy brzegu morza, właśnie z tej okolicy.

Zacznę od plaży ze Skałą Afrodyty, bo to najbardziej wysunięty na wchód punkt, do którego udało nam się dotrzeć. Potem, po kolei, pokażę piękne miejsca warte zobaczenia, kierując się wzdłuż wybrzeża na zachód wyspy.

Aphrodite’s Beach – Plaża ze Skałą Afrodyty

Jak podaje Wikipedia: „Skała Afrodyty to formacja skalna położona na południowym wybrzeżu Cypru, pomiędzy miastami Pafos i Limassol, niedaleko wsi Kuklia. Według podań w jej pobliżu wyszła na brzeg narodzona z piany morskiej grecka bogini Afrodyta.”

To obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla każdego turysty przybywającego na Cypr. Wszakże Afrodyta jest patronką Cypru, więc każdy powinien zobaczyć miejsce, w którym się narodziła :). I choć miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów, kiedy my tam pojechaliśmy, nie było dużo ludzi.

Można się tam dostać wypożyczonym samochodem (na miejscu jest duży bezpłatny parking), z wycieczką zorganizowaną (na Cyprze jest sporo takich ofert, zarówno w języku angielskim, jak i polskim) oraz komunikacją publiczną z Pafos (autobus 631).

Po przybyciu na miejsce (parking przy drodze), należy się kierować do schodów znajdujących się tuż przy tamtejszej knajpce/sklepiku z pamiątkami. Następnie zejść na dół i przejść wąskim tunelem pod ulicą wprost na plażę 🙂

Skała Afrodyty jest na prawo od wyjścia 🙂 . Będziecie ją widzieć, gdyż wszyscy robią sobie tam zdjęcia 🙂 . Nieco dalej za skałą jest bardzo fajne miejsce do plażowania. Dużo przestrzeni, cisza i spokój 🙂 . Warto się przespacerować trochę po plaży w jedną i w drugą stronę, bo są tam ładne widoki.

Jednak samo to miejsce nie oferuje nic więcej. To taka atrakcja na pół godzinki, z kąpielą w morzu troszkę więcej 😉 My „utknęliśmy” tu niestety na prawie 4 godziny (przyjechaliśmy autobusem ok. godz. 11-stej i nie zwróciłam wcześniej uwagi, że o tej porze jest luka w kursach i powrotny autobus mamy dopiero ok. godz. 15-stej).

Na szczęście po wypoczynku na plaży, wykąpaniu się w morzu, pobawieniu się na formacjach skalnych, znaleźliśmy jeszcze jedną atrakcję – ścieżkę przyrodniczą (więcej na ten temat piszę tu: https://zdzieckiemdo.pl/cypr-3-fantastyczne-trasy-trekkingowe/)

Port Pafos

Port Pafos to również bardzo popularne miejsce. Przy samym brzegu morza jest deptak, przy którym jest mnóstwo knajpek i sklepików z pamiątkami. Na samym brzegu stoi Zamek Pafos – przebudowywany wielokrotnie na przestrzeni lat. Pierwotnie był twierdzą bizantyjską, potem pełnił funkcję więzienia i magazynu. Zamek można zwiedzać.

Tuż przy porcie znajduje się dworzec autobusowy i stąd można komunikacją miejską dostać się w różne miejsca w okolicy. Warto skorzystać z rozkładu jazdy: https://www.pafosbuses.com/busroutes/paphos-city-suburbs

Od portu w stronę zachodnią wiedzie piękna nowa promenada (jeszcze w kilku miejscach niedokończona, ale można nią przejść), którą my chodziliśmy aż do Chloraki, do naszego hotelu.

Wzdłuż promenady usytuowane są plaże, punkty widokowe, hotele oraz inne ciekawe miejsca, dlatego warto się nią przespacerować 🙂

Venus Beach – plaża Venus

Plaża Venus – plaża publiczna, z piaskiem i łagodnym wejściem do morza. Zlokalizowana jest przy hotelu o tej samej nazwie. W sezonie jest tu czynny bar i leżaki z parasolami (odpłatne). Bardzo ładne miejsce, tym bardziej, że tuż obok jest piękna zatoczka w wystającymi z morza skałkami. Widoki są tu cudne!

Vrexi Beach

Idąc dalej promenadą na zachód, dochodzi się do kolejnego pięknego miejsca Vrexi Beach. Tu również można podziwiać cudne widoki. W oddali widać wrak statku.

Rodafinia Beach

Kolejnym wyjątkowym miejscem na wybrzeżu w okolicy Pafos (Chloraka) jest zatoczka przy hotelu, w którym my nocowaliśmy – Rodafinia Beach. To bardzo urokliwe i klimatyczne miejsce. Są tu skały, palmy, ciekawe egzotyczne rośliny. Wspaniałe miejsce na podziwianie zachodów słońca 🙂

Dimma Beach – to następna klimatyczna plaża niedaleko hotelu. To miejsce każdego ranka odwiedzałam o wschodzie słońca i każdego wieczoru przychodziliśmy tu podziwiać nocny Cypr 🙂

Mersini Beach – ten punkt również „zaliczałam” podczas mojego porannego spaceru z kubkiem pysznej kawy 🙂

Zatoka Borsuka – wyjątkowy zaułek, z pięknymi widokami i ciekawymi posągami i rzeźbami 🙂 . Bardzo lubiłam tu przychodzić. To takie klimatyczne, odosobnione miejsce i podobno rzeczywiście można tu spotkać borsuka 😉 Na tej zatoczce kończy się promenada. Aby przejść dalej wzdłuż wybrzeża trzeba się dostać do głównej ulicy. Dalej już nie szłam. To najdalej wysunięty na zachód punkt, do którego doszłam pieszo.

Kolejne miejsce polecane w przewodnikach to zatoczka z wrakiem statku Edro III Shipwreck. My tam dotarliśmy wracając z wycieczki z wąwozu Avakas, tuż przed zachodem słońca. Widok był nieziemski. Uroku dodawała też złota godzina. Bardzo ładne miejsce!

Coral Bay

Coral Bay – ta plaża opisywana jest w wielu przewodnikach, jako jedna z ładniejszych na Cyprze. Coral Bay położona jest około sześciu kilometrów na północny-zachód od miasta Pafos. Chociaż tutejsze wybrzeże jest surowe, plaża ma miękki żółtawy piasek i jest bezpieczna dla rodzinnych aktywności. Z Pafos można się tu dostać autobusem 615.

Rzeczywiście jest tu pięknie, a piasek jest bardzo przyjemny. Fajne miejsce na zażywanie kąpieli zarówno w morzu, jak i słonecznych 🙂 .

Z Coral Bay, z łatwością można dostać się do Agios Georgios Beach (jeździ tam autobus 616), czyli następnego miejsca z pięknymi widokami 🙂 . Tu podziwiać można malutką wysepkę, która znajduje się w pobliżu. Oprócz tego jest ładny widok na port. To także baza wypadowa do kolejnej wyjątkowej plaży 🙂

White River Beach

White River Beach – bo o niej mowa, to bardzo malownicze miejsce. Zobaczyć tu można białą skałę lśniącą na tle błękitnego nieba i niebieskiego morza, niesamowite kamienne wieżyczki, które budują turyści na całej plaży (jest ich tu całe mnóstwo! I my też zbudowaliśmy swoją 😉 ), oraz jaskinie wyżłobione przez wodę i wiatr w pobliskim klifie :).

My do tej plaży doszliśmy na piechotę z Agios Georgios Beach. Zajęło nam to około 30 min w jedną stronę 🙂 . Ta plaża zrobiła na nas duże wrażenie, tym bardziej, że była zupełnie pusta. Spędziliśmy tu ponad godzinę i w tym czasie pojawiły się może z 3, czy 4 osoby. Miejsce warte polecenia!

Piękne plaże są też po drugiej stronie półwyspu Akamas w pobliżu miejscowości Polis. Zawitaliśmy tam w drodze powrotnej z trekkingu po Szlaku Afrodyty i Adonisa. Z tamtejszych plaż rozpościera się wspaniały widok na góry na tle morza! Cudnie!

Oczywiście na Cyprze jest mnóstwo przepięknych plaż. Nam udało się zobaczyć tylko te w pobliżu Pafos. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócimy i odwiedzimy inne wyjątkowe miejsca , zwłaszcza te polecane przez przewodniki, ale nie tylko 🙂