O wszystkim

Dorastające dziecko – 10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

dorastanieDziecko rozwija się i kształtuje od pierwszych dni swojego życia. To, jakim będzie człowiekiem w przyszłości, jakie nabędzie umiejętności, jaki będzie miało charakter, zależy od wielu czynników zarówno środowiskowych, jak i biologicznych. Należy jednak pamiętać, że pewne cechy w dużym stopniu zależą również od rodziców i najbliższego otoczenia. Dlatego warto zwracać uwagę na wszystkie elementy codziennego życia i funkcjonowania, nawet jeżeli wydają się oczywiste, błahe i nieważne.

Dziecko od najmłodszych lat pilnie obserwuje, uczy się, a potem naśladuje. Każdy gest, każde słowo, czy czynność na pewno nie ujdzie jego uwadze. W najmłodszych latach najważniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka jest dom rodzinny, rodzice, najbliżsi. Warto zatem zadbać o odpowiednią atmosferę, dobre relacje międzyludzkie, właściwy przykład oraz stosowną opiekę i wychowanie. W późniejszym wieku dochodzą oddziaływania nie tylko najbliższego otoczenia, ale także grupy rówieśniczej, przedszkola, szkoły, dalszej rodziny, sąsiadów oraz innych kręgów społecznych, w których dziecko się obraca, żyje i funkcjonuje. Jest to o tyle niebezpieczne, że rodzice nie zawsze mają wpływ na to, co wówczas będzie się działo.

Jeżeli rodzice chcą odpowiednio ukształtować i wychować swoją pociechę, powinni jak najwcześniej zwracać uwagę na niektóre aspekty codziennego życia. I tak, ważną rolę w wychowaniu dziecka może spełniać:

  1. Wybór właściwych treści, które przedstawia się dzieciom. Dotyczy to zarówno bajek oglądanych w telewizji, czy kinie, jak i książeczek czytanych przed zaśnięciem. Dzieci uwielbiają bajki, historie, opowiadania, jednak niech to będą wartościowe przekazy, najlepiej z morałem, a nie tylko kolorowe, nic nie wnoszące obrazy.
  2. Codzienne spacery, wyjazdy, podróże. Przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo zdrowe i potrzebne dla rozwijającego się młodego organizmu. Tego typu aktywność pozwala na wspólne spędzenie czasu w gronie najbliższych, scala, buduje więzi, uczy nowych rzeczy, doświadcza, pokazuje inne ciekawe, niecodzienne miejsca, wydarzenia, sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów.
  3. Wspólna aktywność fizyczna. Nie ma nic lepszego, jak przykład rodziców, którzy uprawiają sport. Warto zachęcić i namówić dzieci do wspólnego ruchu, rozwijania pasji.
  4. Dobra atmosfera w domu. Wzajemny szacunek, bliskość, poczucie bezpieczeństwa to ważne potrzeby, które powinny być zaspokojone w każdym momencie życia i które sprawiają, że dziecko odczuwa spokój oraz może dobrze się rozwijać, uczyć.
  5. Wspólne prace domowe. Dziecko chętnie naśladuje rodzica i uczestniczy w zajęciach i pracach domowych, dlatego można angażować malucha do wspólnego gotowania, pomocy w przygotowaniu posiłków, sprzątania, czy innych drobnych prac.
  6. Dobry, codzienny przykład. Dziecko patrzy i widzi wiele. Dajmy mu więc przykład swoją postawą, pracą, zachowaniem. Nie można egzekwować czegoś od dziecka, jeżeli samemu się postępuje inaczej.
  7. Okazywanie bliskości, czułości i miłości. Dziecko bardzo potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, przytulenia, dobrego słowa. Należy mu to dostarczać jak najczęściej.
  8. Słuchanie, rozmowa. Często rodzice są bardzo zagonieni, praca, dom, różne sytuacje życiowe sprawiają, że nie zawsze mają czas i siłę dla swoich dzieci. Jednak potrzeba rozmowy, uwagi w dzieciach jest bardzo silna i należy ją zaspokoić. Słuchajmy, co dzieci mają nam do powiedzenia.
  9. Równy kontakt z obojgiem rodziców. Nierzadko bywa tak, że jedno z rodziców przez swoje zobowiązania zawodowe lub inne nie uczestniczy w wychowywaniu dziecka. Warto to zmienić, gdyż kontakt z obojgiem rodziców jest dla każdego dziecka bardzo istotny i ważny.
  10. Wybór odpowiednich gier komputerowych. Obecnie ciężko jest znaleźć dziecko, które nie spędza wolnego czasu przed komputerem. Jest to forma rozrywki, którą rodzice powinny kontrolować ze szczególną starannością. Ograniczanie czasu grania, dobór odpowiednich gier w zależności od wieku, predyspozycji i zainteresowań dziecka jest tutaj kluczową sprawą. Nie można pozwolić na wielogodzinne przesiadywanie dzieci przed komputerem bez zainteresowania się tym, czym dzieci w danej chwili się zajmują. Może to doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, zarówno zdrowotnych, jak i społecznych.

Niezwykle istotnym elementem, który ciąży na barkach każdego rodzica i ma wpływ na rozwijające się i dorastające dziecko jest dostarczanie właściwych wzorców, kształtowanie pod względem emocjonalnym, psychicznym, duchowym, fizycznym i społecznym, nauczanie, służenie radą i pomocą, naprowadzanie na właściwą drogę, doradzanie, itp. To bardzo trudna rola, dlatego warto spełniać ją w sposób przemyślany i odpowiedzialny.