Inne miejscaPoznań i okolice

Fotoplasykon Poznań

Czy możecie sobie wyobrazić, że mieszkając w Poznaniu przez niemal całe życie do tej pory nie odwiedziłam poznańskiego fotoplastykonu? Dopiero podczas jednego ze spacerów po Poznaniu zaprowadził mnie tu mój najmłodszy syn 🙂 . Czy wiecie co to jest fotoplastykon?

Fotoplasykon to taka „wielka brązowa beczka”, która służy do prezentowania zdjęć w formacie trójwymiarowym, czyli w tzw. stereofotografii.

W Poznaniu fotoplastykon mieści się w Centrum Informacji Kulturalnej (CIK) w zabytkowym budynku Arkadii przy ul. Ratajczaka 44, tuż obok Placu Wolności.

Fotoplatykon Poznań – trochę historii

Fotoplasykon pojawił się w Poznaniu zaraz po II wojnie światowej. Był własnością państwa Silskich i mieścił się początkowo na ul. Piekary 19. Pod koniec 1950 roku urządzenie przeniesiono na ówczesną ul. Armii Czerwonej 53 (dzisiejszy Św. Marcin). W latach 70 – piątych fotoplastykon kupił poznański fotografik Władysław Rut, a potem odziedziczyło go jego syn – Antoni Rut. Antoni był twórcą galerii „Fotoplasykon”, która istniała aż do 2005 roku. Potem na kilka lat zapomniano o machinie, aż w końcu w 2014 roku urządzenie stało się własnością Wydawnictwa Miejskiego Posnania i ponownie udostępniono go do oglądania.

Seans fotoplastykon

Aby zobaczyć poznański fotoplastykon trzeba kupić bilet (są zniżki dla rodzin i na KDR). Koszt to dosłownie parę złotych. Seans trwa około 15 min. Siada się na krzesełku przy jednym z okularów i po prostu ogląda zdjęcia prezentowane w urządzeniu. Jest to niezwykłe doświadczenie i wywołuje wiele emocji, zwłaszcza u dzieci. O dziwo to naprawdę jest ciekawe!

Zdjęcia jedno po drugim przesuwają się i ogląda się je w dość wolnym tempie. Jeśli jest więcej osób przy maszynie, to w jednym momencie każdy ogląda inne zdjęcie, więc podczas seansu można wymieniać się uwagami i jest przy tym dużo śmiechu i zabawy 😉

Jeśli nie byliście jeszcze, to zabierzcie kiedyś dzieci i idźcie zobaczyć, bo to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Można na chwilę poczuć się jakbyśmy żyli na początku XX w. 🙂

Fotoplastykon czynny jest codziennie w dni powszednie w godz. 10-18, w soboty: 10-17, w niedzielę – nieczynne