Do lasuInne miejscaPoznań i okolice

Gdzie na wiosenne kwiaty w okolicy Poznania

Pierwsze wiosenne kwiaty pojawiają się już pod koniec lutego, jednak to w marcu można podziwiać większe obszary pięknie kwitnących wiosennych zwiastunów wiosny. W kwietniu i maju to już jest wysyp innych , nieco późniejszych wiosennych gatunków.

Tylko gdzie je szukać i gdzie podziwiać?

Śnieżyca  wiosenna – roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej okres kwitnienia przypada od lutego do kwietnia w zależności od warunków pogodowych. Kwitnie na biało z charakterystycznymi żółtymi kropkami na kwiatkach. W Polsce występuje głównie w Karpatach i Sudetach. Poza terenami górskimi spotykana jest tylko na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce. Niedaleko Poznania powstał rezerwat „Śnieżycowy Jar”, gdzie można podziwiać roślinę w naturalnym środowisku.

Śnieżycowy Jar – Rezerwat

Rannik zimowy – roślina wieloletnia i pięknych żółtych kwiatach. Należy do rodziny jaskrowatych. Kwitnie od lutego do marca. W stanie dzikim występuje w Europie środkowej i południowo-środkowej. Na ranniki warto pojechać do Radojewa niedaleko Poznania

Radojewo – w poszukiwaniu kwitnących ranników

Śnieżyczka przebiśnieg – to popularny wiosenny gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Można spotkać ją wszędzie: w ogródkach, parkach, lasach. W naturze występuje w lasach południowej i środkowej Europy, ale roślina została rozpowszechniona jak kwiat ozdobny. Jest rozpoznawalna jako symbol przedwiośnia.

Duże jej połacie można znaleźć m.in. w Arboretum w Kórniku (niedaleko Poznania)

Arboretum w Kórniku – w poszukiwaniu wiosny

Do Arboretum w Kórniku warto wybrać się, by podziwiać inne wiosenne kwiaty:

I tak:

– w marcu– można podziwiać łany kwitnącej śnieżycy wiosennej, przebiśniegu i rannika zimowego

– w kwietniu i maju – kwitną magnolie

– w maju – kwitną różaneczniki i azalie

Piękne różaneczniki i azalie w Arboretum w Kórniku

Krokus – to roślina z rodziny kosaćcowatych. W Europie spotykana jest głównie we wschodniej i południowej. Można wyróżnić około 250 gatunków krokusa. Kwiat zaczyna kwitnąć pod koniec marca, ale głównie w kwietniu. Krokus jest chętnie uprawiany jako roślina ozdobna. W Poznaniu można spotkać krokusy np. na Cytadeli, a także w Arboretum kórnickim.