Gdzie na wiosenne kwiaty w okolicy Poznania
Pierwsze wiosenne kwiaty pojawiają się już pod koniec lutego, jednak to w marcu można podziwiać większe obszary pięknie kwitnących wiosennych zwiastunów wiosny. W kwietniu i maju to już jest wysyp innych , nieco późniejszych wiosennych gatunków.
Tylko gdzie je szukać i gdzie podziwiać?
Śnieżyca wiosenna – roślina należy do rodziny amarylkowatych. Jej okres kwitnienia przypada od lutego do kwietnia w zależności od warunków pogodowych. Kwitnie na biało z charakterystycznymi żółtymi kropkami na kwiatkach. W Polsce występuje głównie w Karpatach i Sudetach. Poza terenami górskimi spotykana jest tylko na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce. Niedaleko Poznania powstał rezerwat „Śnieżycowy Jar”, gdzie można podziwiać roślinę w naturalnym środowisku.
Rannik zimowy – roślina wieloletnia i pięknych żółtych kwiatach. Należy do rodziny jaskrowatych. Kwitnie od lutego do marca. W stanie dzikim występuje w Europie środkowej i południowo-środkowej. Na ranniki warto pojechać do Radojewa niedaleko Poznania
Śnieżyczka przebiśnieg – to popularny wiosenny gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Można spotkać ją wszędzie: w ogródkach, parkach, lasach. W naturze występuje w lasach południowej i środkowej Europy, ale roślina została rozpowszechniona jak kwiat ozdobny. Jest rozpoznawalna jako symbol przedwiośnia.
Duże jej połacie można znaleźć m.in. w Arboretum w Kórniku (niedaleko Poznania)
Do Arboretum w Kórniku warto wybrać się, by podziwiać inne wiosenne kwiaty:
I tak:
– w marcu– można podziwiać łany kwitnącej śnieżycy wiosennej, przebiśniegu i rannika zimowego
– w kwietniu i maju – kwitną magnolie
– w maju – kwitną różaneczniki i azalie
Krokus – to roślina z rodziny kosaćcowatych. W Europie spotykana jest głównie we wschodniej i południowej. Można wyróżnić około 250 gatunków krokusa. Kwiat zaczyna kwitnąć pod koniec marca, ale głównie w kwietniu. Krokus jest chętnie uprawiany jako roślina ozdobna. W Poznaniu można spotkać krokusy np. na Cytadeli, a także w Arboretum kórnickim.