Inne miejscana łono przyrodyParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatyPoznań i okoliceWycieczki, podróże z psem

Rezerwat przyrody Krajkowo – gm. Mosina

Czy też tak czasami macie, że w weekend budzicie się rano, spoglądacie przez okno i gdy jest ładna pogoda, wpada Wam do głowy pomysł, aby gdzieś wyjechać za miasto?

Ja mam tak często. I tak było też tym razem…

Obudziłam się w i zobaczyłam, że za oknem świeci słońce. Rzuciłam hasło: zjedzmy śniadanie gdzieś w plenerze!
I tak też zrobiliśmy! Półtorej godziny później byliśmy już w przepięknym, bezludnym miejscu, otoczonym odgłosami łączących się w pary ptaków 🙂

Na poranną wycieczkę wybraliśmy Rezerwat przyrody Krajkowo. Dlaczego to miejsce? Byliśmy w tych okolicach kilka lat temu, ale nie mieliśmy okazji odkryć tu najpiękniejszych i najciekawszych miejsc. Wtedy zrobiliśmy sobie spacer w okolicy Karczmy Podkowa Leśna. Tutaj też są fajne ścieżki spacerowe, głównie w lesie, ale do samego rezerwatu wówczas nie trafiliśmy…

A będąc dzień wcześniej na zorganizowanym przez nas spacerze w WPN dla naszych czytelników, rozmawialiśmy o ciekawych miejscach w okolicy Poznania i padło hasło „Krajkowo”. Pomyślałam wtedy, że mieliśmy tu wrócić, by eksplorować te okolice dalej, ale tak jakoś się nie złożyło, a może o tym zapomniałam…

Dlatego inspirując się Waszymi poleceniami właśnie to miejsce przyszło mi do głowy 🙂

Rezerwat przyrody Krajkowo

Rezerwat przyrody Krajkowo – to obszar położony na terenie leśnictwa Krajkowo w gminie Mosina. Rezerwat mieści się na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego i jest objęty ochroną częściową.

Teren rezerwatu obejmuje przede wszystkim starorzecza, mokradła i łąki, a także lasy, przede wszystkim łęgowe.
Miejsce to zlokalizowane jest od naszego domu (Poznań) zaledwie 35 minut drogi samochodem.

W strefie samego rezerwatu obowiązuje zakaz ruchu pieszego, rowerowego i konnego, ale w jego okolicach można swobodnie poruszać się szlakiem czerwonym lub szlakiem rowerowym.

My postanowiliśmy w tych cudownych okolicznościach przyrody zjeść śniadanie. Tuż obok rezerwatu znajduje się miejsce postojowe z wiatą piknikową i to właśnie tu zatrzymaliśmy się na poranny posiłek.

Zewsząd otaczała nas cisza, przerywana tylko odgłosami ptaków. Jest wczesna wiosna, więc wszystkie ptaki właśnie łączą się w pary i ich zachowania godowe zwracały naszą uwagę 😉

Podczas wycieczki mogliśmy obserwować: żurawie, kanie siwe, kruki i łabędzie. Do obserwacji wykorzystywaliśmy zabraną z domu lornetkę. Te okolice są doskonałym punktem na tego typu atrakcje 🙂 dlatego polecam zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu.

Oprócz ptaków spotkaliśmy 3 łanie (samice jelenia), które w odległości kilku metrów przebiegły nam drogę. Były też ślady żerowania dzików oraz liczne motyle cytrynki.

Okolice rezerwatu przyrody Krajkowo – to też fantastyczna lokalizacja na wybieganie psa. Tylko pamiętajcie, by nie wprowadzać pupila na teren rezerwatu.

Nasza Szyszka czuła się tu fantastycznie. Te przestrzenie, ciekawe miejsca, mokradła, po których pies może brodzić… Idealne miejsce na spacery z psem 🙂

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

Do Rezerwatu przyrody Krajkowo można dojechać zjeżdżając drogą przy figurze Matki Boskiej w Krajkowie i kierując się w stronę Karczmy Podkowa Leśna. Następnie należy minąć zjazd do karczmy i jechać cały czas prosto szutrową drogą, mijając po drodze stadninę koni, aż do miejsca, gdzie stoi kilka domów. Niestety nie ma tu dedykowanego parkingu. Zauważyliśmy, że samochody zostawiane są po prostu na poboczu drogi. My również tak zostawiliśmy swoje auto. Stamtąd pieszo można dojść do rezerwatu. Odległość nie jest duża, myślę, że spacer zajmuje około 15-20 min.