HobbyKsiążki, filmy, gryRodzina i wychowanie

Gramy rodzinnie w planszówki – 3 ciekawe gry planszowe przygodowo-podróżnicze

Gry planszowe to dobry sposób na rodzinne spędzanie wolnego czasu, szczególnie teraz – jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, szybko robi się ciemno i nie ma możliwości dłuższych aktywności na świeżym powietrzu. Planszówki to świetna alternatywa dla telewizora, czy komputera 🙂

Dlaczego warto grać w planszówki?

Logiczne myślenie – gry planszowe uczą logicznego myślenia, zwłaszcza te bardziej skomplikowane. Edukacja zaczyna się już w momencie zapoznania się z zasadami gry. Niektóre planszówki są typowo losowe i nie wymagają intensywnego myślenia, ale samo zrozumienie zasad gry przymusza do koncentracji i skupienia .

Nauka przez zabawę – jest wiele gier, które uczą i rozwijają. W niektórych trzeba liczyć (np. remik), w innych poprawnie pisać (np. scrabble), jeszcze inne wymagają wiedzy ogólnej – wszelkie gry quizowe, natomiast w grach strategicznych ważne jest przewidywanie działań i ich konsekwencji zarówno swoich, jak i przeciwnika.

Współzawodnictwo, współpraca i rozwijanie kontaktów społecznych – gry planszowe pomagają w nawiązywaniu kontaktów, uczą panowania nad emocjami, przestrzegania ustalonych wcześniej reguł gry, a to z kolei przydaje się w późniejszym codziennym życiu.

Wyobraźnia – planszówki na ogół mają jakiś motyw przewodni, jakąś fabułę lub historię, która w trakcie rozgrywki wpływa na wyobraźnię gracza.

Zacieśnienie więzi rodzinnych – gry planszowe w bardzo istotny sposób pozytywnie wpływają na więzi rodzinne. Grając całą rodziną, nie nudzimy się i pokazujemy dzieciom, że można ciekawie i wesoło spędzać razem czas oraz że każdy czerpie z wspólnej zabawy radość i przyjemność.

Uczą radzenia sobie z porażką – gra w planszówki wiąże się też czasami z porażką i przegraną. Dzieci w ten sposób uczą się radzenia sobie w takich trudnych sytuacjach. To stwarza dobry moment na rozmowę o emocjach i znalezienie sposobu na uporanie się z niepowodzeniem.

Na rynku jest wiele różnorodnych gier planszowych. Są gry dla dzieci w niemal każdym wieku, a także dla dorosłych. Są gry typowo losowe, gry strategiczne, ekonomiczne, quizy, typowe planszówki, gry karciane i wiele innych. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Podpowiem, że duży wybór rodzinnych gier planszowych znajdziecie w sklepach SMYK  https://www.smyk.com/  .

A oto moje 3 propozycje na ciekawe gry planszowe dla całej rodziny o tematyce przygodowo-podróżniczej (dla dzieci od 8 roku życia):

Wsiąść do pociągu Europa, wydawnictwo REBEL– wiek 8+, dla 2-5 graczy – gra polega na budowaniu własnych linii kolejowych, które mają łączyć różne miasta XIX-wiecznej Europy. Każdy z graczy losuje inne trasy do połączenia i tylko od niego zależy, czy uda mu się je zrealizować. Gra jest niezmiernie ciekawa, wciągająca i ekscytująca. Jest tu element losowy (losujemy karty wagoników i karty biletów), ale liczy się również strategia, wyobraźnia, spostrzegawczość , no i czas. Każda rozgrywka jest inna i do końca nie ma pewności kto ją ostatecznie wygra 😉 . Gra posiada m.in. ogromną planszę mapę, kolorowe wagoniki oraz karty wagonów i karty biletów. Zasady gry wydają się na początku dość skomplikowane, ale po pierwszej rozgrywce wszystko staje się jasne i zrozumiałe 🙂  Grę można zakupić w sklepie SMYK: Wsiąść do pociągu Europa


Tokaido, wydawnictwo Hobbity.eu – wiek 8+, gra dla 2-5 graczy – przepiękna grafika gry i japońskie klimaty, to coś co ujęło mnie w tej planszówce. Gra „opowiada” o dawnej Japonii. Trzeba w niej pokonać niezwykłą podróż od Kyoto do Edo, przeżywając po drodze różne przygody. Gra dość różnorodna, w której jest wiele dróg do wygranej: trzeba kolekcjonować pejzaże, zbierać pamiątki, rozmawiać z napotkanymi osobami, delektować się gorącymi źródłami itp. To od gracza zależy na jaką strategię się zdecyduje i co będzie dla niego ważne w danej rozgrywce. Każdy uczestnik gry wciela się w inną postać, która posiada swoiste cechy i dodatkowe umiejętności. Gra bardzo interesująca, wciągająca, trzeba tu trochę pogłówkować i patrzeć uważnie na przeciwnika. Zasady gry nie są skomplikowane, a szata graficzna i dbałość o szczegóły naprawdę zachwycają 🙂

źródło: https://www.hobbity.eu/

Yeti, wydawnictwo Lucrum Games – wiek 8+, gra dla 2-5 graczy – gra typowo przygodowa. Akcja rozpoczyna się u podnóży Himalajów, a gracze wcielają się w dzielnych himalaistów, których celem jest wytropienie Yeti. Gra ma ciekawą fabułę oraz nieczęsto spotykaną trójwymiarową planszę, a także kilka dodatkowych akcesoriów: kolorowe drewniane pionki, namioty, kości oraz karty. W grze pojawia się element losowości (rzucanie kośćmi), jednak to gracz ostatecznie decyduje o doborze rodzaju wyrzuconych elementów. Rozgrywka wymaga od gracza umiejętności liczenia (dodawania i mnożenia) i logicznego myślenia – wymyślania strategii działania. Zasady nie są skomplikowane, a gra może dostarczyć dużo nieprzewidzianych zwrotów akcji, co czyni ją bardzo dynamiczną i interesującą.

 

Przedstawione powyżej gry ostatnio robią u nas furorę 😉 , podobają się zarówno dzieciom (8+), młodzieży, jak i nam dorosłym, dlatego bardzo gorąco je polecam!

 

*partnerem wpisu są sklepy SMYK

 

Wpis o innych grach planszowych znajdziecie tu: https://zdzieckiemdo.pl/rodzinne-gry-planszowe-przygodowo-podroznicze-1/