Do lasuParki Narodowe i Krajobrazowe, rezerwatyPoznań i okoliceWycieczki, podróże z psem

Ścieżka dydaktyczna „Nad Lutynią”

W Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym jest kilka ciekawych ścieżek dydaktycznych. My tym razem odwiedziliśmy jedną z nich. I muszę przyznać, że ścieżka dydaktyczna „Nad Lutynią” była jednym z tych miejsc, do których dotarcie sprawiło nam trochę problemów…

Ścieżka „Nad Lutynią” znajduje się w powiecie wrzesińskim na terenie leśnictwa Czeszewo. Dojazd z Poznania zajmuje około godziny, pod warunkiem, że jest czynna przeprawa promowa (odpłatna, koszt to 5 zł za auto i 1 zł za osobę).

Pomimo tego, że prom kursuje do 31 października, a my byliśmy w połowie miesiąca, prom niestety był zamknięty, więc musieliśmy szukać alternatywnej drogi, by dotrzeć do celu. Po 30 minutach kluczenia po różnego rodzaju drogach i dróżkach w końcu udało nam się zajechać na parking leśny, gdzie rozpoczyna się ścieżka.

Żródło: czaswlas.pl

Ścieżka „Nad Lutynią” mieście się w okolicach rzeki Lutynia i rzeki Warty. Jeśli troszkę zejdziemy ze szlaku, zobaczymy nawet miejsce, gdzie Lutynia wpada do Warty 🙂 . Długość ścieżki to około 2,5 km, choć można nieco sobie wydłużyć marsz zachodząc nad brzeg Warty. Wzdłuż trasy zlokalizowanych jest 8 przystanków z tablicami informacyjnymi.

Leśny Parking jest uroczo położony na małej polance. Tu znajdują się również wiaty z ławkami, które idealnie nadają się na piknik. Dalej ścieżka wiedzie wałem przeciwpowodziowym wzdłuż rzeki Lutyni, a następnie skręca na polany, zahaczając o stare grodzisko, czyli dawne (średniowieczne) schronienie kobiet i dzieci podczas najazdów lub wypraw wojennych. Potem drogą leśną wracamy na miejsce postojowe.

Spacer zajmuje ok. 3 godzin. Niestety czasami ścieżka jest źle oznakowana i tylko intuicyjnie i na podstawie zdjęcia mapy zrobionego na początku wędrówki, nie zgubiliśmy szlaku. Niekiedy drogowskazy są dość mocno ukryte w zaroślach, więc trzeba dobrze się rozglądać.

Trasa nie nadaje się na spacery z wózkiem, czy innym pojazdem (rowerkiem, hulajnogą). Większość drogi idzie się przez trawy i leśne ścieżki. Jednak okolica jest tak piękna, różnorodna i spokojna, że naprawdę polecam to miejsce 🙂

W niedalekiej odległości są jeszcze dwie ciekawe ścieżki edukacyjne: ścieżka dydaktyczna „Starorzecze” oraz ścieżka dydaktyczna „Stare Dęby”, niestety nam tym razem nie udało się ich zwiedzić. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócimy w te rejony 🙂