Kulinaria

Granat – owoc zdrowy i smaczny

granatGranat to bardzo zdrowy i smaczny owoc. Wiedziano to już w starożytności, więc zajadano się nimi w dawnych czasach. Niektórzy nawet twierdzą, że rajskim owocem nie było jabłko, lecz właśnie granat. Najbardziej ceniony był i jest sok z granatów. Kiedy byłam w Izraelu miałam okazje spróbować tego niesamowitego, niezwykle orzeźwiającego soku, który wyciskany był na świeżo przy kliencie. Mówię Wam niebo w gębie!

Ale wracając do niezwykłych właściwości odżywczych tego mało u nas znanego i docenianego owocu (prawdopodobnie przez jego cenę), w dawnych czasach uważano go za afrodyzjak!

Sok z granatów to życiodajny napój. Zarówno on, jak i pestki mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Granat działa bowiem na wolne rodniki, niweluje procesy zapalne i pomaga zwalczać choroby serca. Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy. Dlatego też zapobiega procesom starzenia i spowalnia demencję związaną z chorobą Alzheimera. Jest pomocny w regeneracji skóry i zmianach trądzikowych. Działa łagodząco w problemach trawiennych, posiada właściwości ściągające.

A teraz coś istotnego dla nas kobiet: granat pomaga w dolegliwościach PMS oraz łagodzi objawy menopauzy, a także wspiera leczenie raka piersi. Dla naszych panów też może pełnić ważne funkcje: obniża ciśnienie krwi, pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu, pomaga również w walce z rakiem prostaty i redukuje problemy z erekcją, a! i podnosi doznania erotyczne!

Zatem moi drodzy, warto raz po raz sięgnąć po ten cudowny i jednocześnie bardzo smaczny owoc.
A z czym i jak go jeść?

Można oczywiście wyciskać z niego sok, można dodawać do wypieków (ciast, babeczek, muffinek itp.), można wykorzystać do sałatek. A oto jedna z moich ulubionych sałatek:

Sałata z granatem – przepis:

Mix sałat (dowolne sałaty – rzymska, masłowa, lodowa, roszponka, rukola)
1 granat – pestki
Opcjonalnie: ser pleśniowy (lazur niebieski)sałata z granatem
Oliwa z oliwek
1 łyżeczka octu balsamicznego
1 łyżeczka Musztardy (francuska lub inna)
Sól i pieprz

Wykonanie:

Sałaty myjemy, odsączamy, tniemy lub rwiemy na mniejsze części, dodajemy pestki granatu. Następnie z oliwy, octu balsamicznego, musztardy robimy sos, który przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Można (dla bardziej wyrafinowanego smaku) dodać ser pleśniowy. Wszystko razem mieszamy i gotowe 🙂   Smacznego!