Cała Polskado muzeum

Kopalnia Soli Wieliczka

Moim marzeniem od zawsze była Kopalnia Soli Wieliczka. Bardzo chciałam zobaczyć tą jedną z najstarszych kopalń w Polsce. I dopiero w tym roku udało się tam dotrzeć, podczas naszej wakacyjnej wyprawy po Małopolsce.

Jak się okazuje, Kopalnia Soli Wieliczka jest najstarszym polskim przedsiębiorstwem, które działa od ponad 700 lat. Wieliczka w 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, tak więc warto odwiedzić to miejsce.

Zwiedzanie

Kopalnię Soli zwiedza się z przewodnikiem. Wszystko jest tu dobrze zorganizowane. Grupy wchodzą co kilkanaście minut. Każdy otrzymuje słuchawki i mikroporyt, aby lepiej słyszeć przewodnika. W czasie zwiedzania, które trwa około 3 godzin, przechodzi się ponad 800 schodów i 20 komór. Temperatura w kopalni jest stała i wynosi 17-18 st.C.

Kopalnia Soli Wieliczka robi naprawdę duże wrażenie. Mimo, że zwiedzanie trwa dosyć długo, nawet dzieci się nie nudzą. Przewodnik opowiada wiele ciekawostek i w bardzo interesujący i czasami humorystyczny sposób przybliża historię kopalni.

Chodząc tunelami można dotykać i nawet lizać solne ściany. Oczywiście nasz Grześ (mimo naszej wyraźnej niechęci) skrzętnie korzystał z każdej okazji, by próbować okalające nas słone ściany. Niegrzeczne dzieci zostają nawet zaciągnięte do kieratu, no bo ktoś w końcu musi wydobywać tą sól… 😉 – To oczywiście taki żarcik, ale chętne dzieci mogą na własnej skórze się przekonać, jak to kiedyś za pomocą sił ludzkich lub konia, wyciągano wydobytą sól na zewnątrz.

Zwiedza się wiele pomieszczeń i komór. Najpiękniejsze z nich to moim zdaniem: Kaplica Św. Kingi oraz komora z podziemnym jeziorem solankowym.

Podczas trasy jest kilkunastominutowa przerwa, którą można przeznaczyć na toaletę lub posiłek i oczywiście zakup pamiątek. Po zakończeniu zwiedzania, na powierzchnię wjeżdża się windą. Przez cały czas zwiedzający są prowadzeni przez pracowników kopalni, którzy dbają o to, aby nikt się nie zagubił. Potem jeszcze przechodzi się przez pomieszczenia gastronomiczne, plac zabaw i sklepy z pamiątkami, gdzie można odpocząć, coś zjeść i zaopatrzyć się w gadżety.

Uważam, że Kopalnia Soli Wieliczka to bardzo atrakcyjna propozycja dla wszystkich: małych i dużych. Nie można się tu nudzić, chociaż przyznam szczerze, że po tak długiej wędrówce trochę bolą nogi, jednak warto się tu wybrać.

Zakup biletów

Bilety najlepiej zakupić wcześniej przez Internet, gdyż na miejscu są gigantyczne kolejki, w których w sezonie stać można nawet ponad 2 godziny. Niestety, jednak nie wszyscy mogą zakupić bilet drogą elektroniczną. Posiadacze Karty Dużej Rodziny nie mają takiej możliwości, co w konsekwencji prowadzi do tego, że trzeba w tej ogromnej kolejce wystawać. KDR obniża koszt biletu o 30%, co przy niemałych przecież cenach robi dużą różnicę. Te osoby, które zakupiły bilet online mogą go odebrać praktycznie bez kolejki w punkcie odbioru biletów przy informacji.

Szkoda, że nikt nie pomyślał, żeby umożliwić posiadaczom KDR zakup bez kolejek. Pracownicy tłumaczą to względami technicznymi, a przecież można by było otworzyć specjalną kasę, albo zmodyfikować zakupy online, tak aby również rodziny wielodzietne mogły wchodzić do kopalni bez kilkugodzinnego stania w kolejkach do kasy.

Mimo tych niedogodności, w samej kopalni soli nam się bardzo podobało, więc polecamy 🙂