Kruszwica i Gniezno – 2 miasta w weekend
Wszyscy na pewno znają legendę o królu Popielu, co go myszy zjadły. Wszyscy też pewnie kojarzą Mysią Wieżę i jezioro Gopło. Z pewnością też znacie nazwę miasta, które się z tym wszystkim wiąże… Tak, to Kruszwica!
I właśnie w ostatni letni weekend tego roku, postanowiliśmy pojechać do Kruszwicy i odwiedzić te miejsca znane nam dobrze z legend, ale jeszcze przez nas nie eksplorowane.
Kruszwica
Kruszwica leży na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, właściwie tuż obok Inowrocławia. To ładne miasteczko nad jednym z najdłuższych jezior w Polsce (Gopło ma około 25 km długości).
Miasto ma bogatą historię. Pierwsze ślady osadnictwa datowane są na około 10 tys. lat, natomiast na początku naszej ery przebiegał tędy szlak bursztynowy. Kruszwica miała też duże znaczenie w początkach polskiej państwowości. Kruszwicki gród był jedną ze stolic Piastów. Niestety gród spalono w 1271. Następnie, w XIV w. zbudowano tu zamek. W 1422 r. Władysław Jagiełło postanowił nadać Kruszwicy prawa miejskie.
Obecnie Kruszwica znana jest głównie z Mysiej Wieży, którą można zwiedzać oraz z pięknych okolic Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Tędy wiedzie też szlak piastowski, więc to niemal obowiązkowy punkt wielu wycieczek.
My nasze zwiedzanie zaczęliśmy od rejsu po jeziorze Gopło stateczkiem wycieczkowym. Rejs trwa około 45 min. Warunkiem wypłynięcia jest uzbieranie się min. 10 osobowej grupy. Można też dołączyć się do jakiejś wycieczki zorganizowanej i my tak właśnie zrobiliśmy. Zaznaczę tutaj, że dla dzieci rejs może być dość monotonny i nudny, mimo że podczas płynięcia pan opowiada ciekawostki przyrodnicze dotyczące jeziora i okolic.
Potem poszliśmy na Mysią Wieżę. I tą atrakcją byliśmy zachwyceni. Z góry rozpościera się bowiem niesamowity widok na całą okolicę. Naprawdę warto wejść. Do zwiedzania są udostępnione także okoliczne ruiny zamku (niestety nie ma ich za wiele) oraz podziemia, w której zaaranżowano scenki związane z legendą o królu Popielu. Warto się także przejść po samym miasteczku, gdyż można tu wypatrzeć przepiękne murale na domach.
Jeśli szukacie jakiegoś fajnego miejsca dla dzieci, to tuż koło niewielkiej plaży nad jeziorem Gopło znaleźliśmy fajny plac zabaw dla dzieci z siłownią pod chmurką. Idealne miejsce na wieczorny spacer przy zachodzącym słońcu. Polecam!
Gdyby naszła Was ochota na przenocowanie się gdzieś w tej okolicy, to jeśli nie straszny Wam specyficzny zapach z pobliskich zakładów tłuszczowych , bardzo polecam pałac w Kobylnikach. Cena noclegu jest tu wyjątkowo konkurencyjna, a warunku bardzo fajne. Wokół pałacu rozpościera się dość duży park, który również polecam na poranny lub wieczorny spacer 🙂
Inowrocław
Kruszwica leży około 18 km od Inowrocławia, dlatego można tam zawitać. Szczególnie zachęcam do zwiedzenia rynku i okolic oraz wyjątkowych tężni w parku zdrojowym. Więcej na ten temat atrakcji w Inowrocławiu przeczytacie w artykule Toruń i Inowrocław z dzieckiem
Gniezno
Jadąc z Poznania do Kruszwicy przejeżdżaliśmy przez Gniezno. W drodze powrotnej postanowiliśmy zatrzymać się tu na parę godzin, bo to również niezwykłe i bardzo ciekawe miasto.
Gniezno, tak jak Kruszwica, leży na Szlaku Piastowskim. Miasto było pierwszą stolicą Polski, a obecnie jest siedzibą archidiecezji. Według legendy nazwa miasta wywodzi się z polskiego słowa „gniazdo”, („gnieździć”). Z Gnieznem związana jest też legenda o Lechu, Czechu i Rusie.
Podobnie, jak w Kruszwicy, pierwsze ślady osadnictwa odkryte w Gnieźnie datuje się na 8-10 tys. lat. Gniezno słynie również ze zjazdu, który odbył się tu w 1000 roku i w którym uczestniczyli: Bolesław Chrobry i Otton III.
Największym zabytkiem Gniezna jest oczywiście Katedra ze Wzgórzem Lecha. W tejże Katedrze znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie, na których wyryty jest życiorys św. Wojciecha.
Będąc w Katedrze, warto wejść na wieżę. Prowadzi na nią aż 240 schodów. Wspinaczka jest dość męcząca i długotrwała, lecz widok stamtąd zrekompensuje ten trud, gwarantuję to 😉
Chodząc po Gnieźnie polecam wypatrywać rzeźb królików. Są one „przewodnikami” na poszczególnych punktach Traktu Królewskiego. Historię Gniezna można poznać dzięki bezpłatnej aplikacji „Królika Goń”, która nawiązuje właśnie do owych królików. Nam też udało się kilka znaleźć 🙂
Kruszwica i Gniezno to niezwykłe miasta, które w historii Polski odegrały niemałe role. Oprócz tego są bardzo urokliwe i kryją wiele ciekawych miejsc i zakątków. Nam oczywiście nie udało się wszystkich odkryć, dlatego polecam poznawanie ich na własną rękę. My prawdopodobnie jeszcze tu wrócimy, by móc zobaczyć to, czego nam się nie udało tym razem.