Cała PolskaInne miejscaPoznań i okolice

Krzywiń, Cichowo i okolice – czyli ziemia krzywińska z dzieckiem

Kolejnym miejscem, do którego chciałabym Was zaprosić to nieco oddalona od Poznania ziemia krzywińska. Okolice całkiem nieznane dla większości Poznaniaków, ale bardzo urocze i ciekawe, kryjące wyjątkowe zakątki i interesujące miejsca.

Krzywiń

Krzywiń to mała miejscowość niedaleko Kościana, która liczy nieco ponad 10 tys. mieszkańców. Warto tu przyjechać choćby z jednego powodu: wiatraków! Jeden z nich (wiatrak z 1698 roku) został odrestaurowany i jest udostępniany do zwiedzania (należy wcześniej się umówić, tel. 515 713 535). Obok wiatraka znajduje się mały amfiteatr i miejsce na ognisko oraz budynek socjalny. W sezonie istnieje możliwość rozbicia tu namiotów.

Będąc w Krzywiniu warto spróbować regionalnego piwa warzonego w małym rzemieślniczym browarze Psotnik. To oczywiście propozycja tylko dla rodziców i to po godzinach 😉 . Niektóre smaki trunku mogą zaskoczyć, a nazwy piw wywołać uśmiech na twarzy…

Wokoło Krzywinia znajdują się lasy, pola, sady i liczne jeziora. W samym Krzywiniu też jest jedno malutkie jezioro z plażą i miejscem do rekreacji. To miejsce spotkań dla okolicznej młodzieży i rekreacji weekendowych całych rodzin.

Soplicowo

Niedaleko Krzywinia w Cichowie znaleźć można nie lada gratkę: Skansen filmowy Soplicowo. Mieści się tu rekonstrukcja scenografii z filmu” Pan Tadeusz”. W kompleksie turystyczno-pobytowym zobaczyć można oryginalne budowle filmowe takie jak: lamus, stajnię, wozownię, stodołę, spichlerz i kurnik oraz otwarty w 2011 roku – Dwór Sopliców.

Oprócz budynków dzieci zapoznać się mogą z różnymi zwierzętami hodowlanymi i nie tylko. Są tu m.in. koń, osiołek, świnia, króliki, kury, indyki.

Cichowo

Po spacerze w skansenie dodatkową atrakcją dla dzieci może być przejażdżka miniaturową kolejką, która ma swoją stację tuż przed Soplicowem.

W Cichowie znajduje się również jezioro z plażą, na której jest plac zabaw dla dzieci. Warto tam wstąpić choćby na chwilę. W sezonie zapewne są w tej okolicy tłumy, ale wiosną czy jesienią jest tu cicho i przyjemnie.

Zbęchy

Zwiedzając okolicę przejeżdżaliśmy też przez miejscowości Mościszki nad jeziorem Mórka oraz Zbęchy nad jeziorem Zbęchy. Tutaj jednak, mimo wytrwałych poszukiwań, nie dane nam było znaleźć jakichś miejskich plaży. Te do których dotarliśmy, choć bardzo urocze, okazały się dzikie.

Nowy Dębiec

Jednak największym jeziorem w okolicy niewątpliwie jest jezioro Wonieskie. Nad tym akwenem wodnym mieści się miejscowość Nowy Dębiec z dużą plażą miejską.

Kąpielisko Nowy Dębiec jest dość spore, mieści się tu kilka pomostów, obszerna piaskowa plaża, zjeżdżalnia wodna, budynek w którym znajdziemy toalety, przebieralnie, punkt gastronomiczny. W okolicy jest też dość spory plac zabaw dla dzieci, parking i ogrodzone miejsce na rowery, a także domki kempingowe, ośrodek wczasowy i liczne punkty gastronomiczne z różnego rodzaju przekąskami.

Dodatkowo zobacz jeszcze: miejsce przejscia huraganu-Czerwona-Wies