Cała PolskaDo lasuWycieczki, podróże z psem

Krzywy las – Gryfino

Wybierając się do województwa zachodniopomorskiego można zrobić sobie krótki przystanek w Krzywym Lesie koło Gryfina. Krzywy Las to bardzo osobliwe i dziwne miejsce na mapie Polski, więc warto je zobaczyć.

Krzywy Las to skupisko dziwnie zdeformowanych sosen pospolitych, które rosną na obszarze około 0,33 ha. Najwięcej takich okazów można zauważyć w centralnej części lasu znajdującego się niedaleko Zespołu Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie.

Krzywe drzewa

Pnie rosnących tu drzew, na wysokości od 10 do 50 cm od ziemi posiadają charakterystyczne wygięcia, które dochodzą nawet do 3 m długości i są skierowane w kierunku północnym. Następnie pnie prostują się, by rosnąć pionowo ku górze. Wiek owych sosen szacuje się na około 90 lat.

Krzywy Las do tej pory pozostaje zagadką, gdyż mimo iż przypuszcza się, że powstał na skutek celowej działalności człowieka, nie do końca wiadomo do jakich celów te drzewa miały być wykorzystywane.

Takich dziwnych drzew jest tu około 100. Rosną jedno, przy drugim, więc widok jest naprawdę wyjątkowy.

Obecnie dojście do Krzywego Lasu jest bardzo dobrze oznakowane. Co kilkanaście metrów są porozwieszane na drzewach strzałki, które dokładnie wskazują kierunek marszu. Samo dojście od drogi głównej zajmuje ok. 10 min.

Na miejscu znajduje się tablica informacyjna oraz miejsce piknikowe (drewniany stół i ławki).
Nie ma tu jakiegoś specjalnego miejsca parkingowego, jednak samochód można zostawić przy drodze, tuż przed dużym znakiem wskazującym, że jesteśmy niedaleko Krzywego Lasu.

Nie spodziewajcie się też żadnej innej, specjalnej infrastruktury. To po prostu niewielki obszar z osobliwymi drzewami, ale na tyle ciekawy i wyjątkowy, że polecam odwiedzić to miejsce przy okazji przebywania w okolicy.

My tu trafiliśmy jadąc z Poznania do Stargardu. Co prawda, żeby zobaczyć owy Krzywy Las musieliśmy nieco zboczyć z trasy, ale uważam, że było warto, tym bardziej, że my lubimy tego typu ciekawostki 😉

Inne ciekawe miejsca w okolicy: https://zdzieckiemdo.pl/promenada-i-pomosty-jezioro-miedwie-kolo-stargardu/