KulinariaO wszystkim

Kurkuma – przyprawa, która leczy

przyprawy1Kurkuma nie jest przez nas Polaków szczególnie często stosowana, a okazuje się, że przyprawa ta może działać cuda. Kurkuma była już znana w starożytności, pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Uprawia się ją w Chinach, na Tajwanie, w Bengalu, w Indiach zachodnich oraz w Peru, na Sri Lance. Używa się jej jako przyprawę lub barwnik.

Kurkuma jest bulwiastym kłączem, który wyglądem przypomina imbir. Kolor kłącza jest żółtawo-brązowy z pomarańczową nutą, lecz po zmieleniu otrzymuje się proszek w intensywnej żółtej barwie.
Kurkumę stosuje się do przyprawiania dań mięsnych oraz warzywnych, jest głównym składnikiem mieszanki curry. Można używać jej także do potraw słodkich, nadaje im wówczas lekką cierpką nutę.

Właściwości zdrowotne kurkumy

Udowodniono, że kurkuma posiada właściwości lecznicze. Ma działanie pobudzające i wiatropędne oraz antyseptyczne i przeciwzapalne. Pomaga w gojeniu się ran, a zwłaszcza w zakażeniach z ropną wydzieliną. Obniża także cholesterol, a co najważniejsze jest jedną z najlepiej działających substancji przeciwrakowych. Ogranicza wzrost komórek rakowych w białaczce, leczy raka jajników, okrężnicy, żołądka, wątroby. Dowiedziono, że osoby spożywające często kurkumę rzadziej chorują na raka płuc, raka piersi i raka nerki. Kurkuma bowiem wnika do wnętrza komórek rakowych i niszczy je.
Jednak, by była skuteczna należy spożywać ją w połączeniu z papryką albo z czarnym pieprzem. Sama nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Okazuje się, że papryka zwiększa przyswajanie kurkumy nawet o kilka tysięcy razy.

Kurkuma ma właściwości oczyszczające krew i sprzyja trawieniu białek oraz ogranicza zaleganie szkodliwych toksyn w organizmie i reguluje przemianę materii.

Jak stosować kurkumęprzyprawy

Kurkumę najlepiej dodawać do potrawy na początku gotowania. Używa się jej do mięs, ryżu i warzyw (np. fasoli), a także do omletów, sosów, sałatek, zup, ostryg, krabów, mięczaków, ryb, marynat. Powinno się ją rozpuszczać w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym lub oleju z siemienia lnianego. Najlepiej kupować ją osobno, gdyż w mieszankach przypraw jej zawartość sięga zaledwie 20%.

Naprawdę warto włączyć ją do swojego menu na stałe. Przyprawę tę można wprowadzić do diety dziecka już po 6 miesiącu życia.

Przepis na placuszki jaglane z dodatkiem kurkumy znajdziecie tutaj.
Przepis na ryż curry z warzywami znajdziecie tutaj

🙂