Do lasuPoznań i okolice

Lasy wokoło Jeziora Jarosławieckiego

Tym razem zapraszam Was na spacer po terenach Wielkopolskiego Parku Narodowego, aby trochę poeksplorować lasy wokoło Jeziora Jarosławieckiego.

Jezioro Jarosławieckie

Jezioro Jarosławieckie leży niedaleko miejscowości Komorniki k/Poznania, na tzw. Pojezierzu Poznańskim. Jak wspomniałam powyżej znajduje się ono na terenach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jest to jezioro rynnowe, polodowcowe bezodpływowe. To jedna z ulubionych miejscówek okolicznych mieszkańców oraz poznaniaków, dlatego nad jeziorem udostępnione jest kąpielisko strzeżone, które w sezonie letnim oblegają prawdziwe tłumy 😉

Lasy wokoło Jeziora Jarosławieckiego

Na tym terenie znajdują się dwa obszary ochrony ścisłej: „Świetlista Dąbrowa” i „Pod Dziadem”. Przez lasy prowadzą dwa szlaki turystyczne: żółty – z Puszczykowa do Puszczykówka oraz zielony – ze Szreniawy do Rosnówka. Przemierzając okolicę można natrafić też na dwa głazy. Jeden upamiętnia przyrodnika Franciszka Jaśkowiaka, któremu przyroda i jej ochrona leżały na sercu, natomiast drugi – Głaz Leśników – to pomnik przyrody. Tutejsze lasy są przepiękne, czasami dzikie, bogate w różnorodną florę i faunę.

Dzisiaj nie samo jezioro było celem naszej wycieczki, a właśnie lasy wokół niego… Okazuje się bowiem, że jezioro można przejść dookoła. My tym razem nie pokusiliśmy się o to, bo nie mieliśmy tyle czasu, ale wybraliśmy trasę, która wiedzie częściowo wzdłuż jego brzegu.

I tak spacerując po lesie zatoczyliśmy pętlę, która przeplata się ze wspomnianymi szlakami turystycznymi i pozwala na odkrycie mniej popularnych i tym samym mniej rozdeptanych ścieżek i tajemniczych zakątków. Chodząc po tych ścieżkach czasami mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w lesie deszczowym lub dżungli, bo wokół była tylko ciszą, którą przerywały liczne odgłosy żyjących tu zwierząt… Trafiliśmy na zwalone wielkie drzewa, tereny bagienne, malutkie dzikie plaże i inne przyrodnicze ciekawostki 🙂

Jak dojechać?

Aby dojechać nad Jezioro Jarosławieckie od Komornik należy jechać Greiserówką, aż dojedzie się do niewielkiego parkingu przy drogowskazie na Jarosławiec.Tu można zostawić samochód. Należy jednak wiedzieć, że w sezonie letnim parking jest odpłatny. Jeśli chce się iść na plażę, to można przejść mocno uczęszczaną przez turystów drogą betonową ok. 1 km. Ja jednak zalecam mniej popularne leśne ścieżki, gdzie nie ma prawie nikogo.
Przy jeziorze jest także drugi parking, ok. 600 m od plaży.

P.S. Jeśli nie chcecie spotkać tu ludzi, to najlepiej unikać popularnych godzin w weekendy. Wybierzcie się wcześnie rano lub pod wieczór, albo po prostu w zwykły dzień roboczy.
Przyjemnego spaceru!!! 🙂