Do lasuInne miejscaPoznań i okolice

Łęgi Mechlińskie

Łęgi Mechlińskie leżą w dolinie rzeki Warty niedaleko Śremu. To przecudny zespół przyrodniczo-krajobrazowy, który obejmuje cały kompleks lasów łęgowych nad Wartą, a także obszar łąk i bagien w Kotlinie Śremskiej.

Na terenie tym stwierdzono obecność różnych gatunków ptaków i ssaków oraz płazów, a także gadów, których przedstawicielem w tym rejonie jest żółw błotny. Jest więc to bardzo ciekawy przyrodniczo obszar, który warto eksplorować.

Na Łęgi Mechlińskie bardzo łatwo dojechać – należy w miejscowości Mechlin skręcić w ulicę Wodną, a następnie jechać drogą szutrową praktycznie do samego końca. Tam, zaraz przy szlabanie jest miejsce na kilka samochodów.

I stąd można już przemieszczać się w praktycznie każdym kierunku. Teren jest niesamowicie różnorodny. Mamy tu bagna, łąki, rzekę, lasy, pola, ogromne puste przestrzenie, cudowne widoki, ciekawe zakamarki, stawy.

My naszą wycieczkę zaczęliśmy od prawej strony idąc wzdłuż brzegu Warty. Tu doszliśmy się do starej zadaszonej wiaty, a następnie poszliśmy dalej drogą w stronę lasu. W ten sposób można zatoczyć koło i wrócić na miejsce parkingowe.

Drugą wycieczkę zrobiliśmy w drugą stronę, w kierunku punktu „Krzyż nad Wartą”. Tym razem obeszliśmy wokoło użytek ekologiczny: Łokcie I i Łokcie II. Tu mamy więcej łąk, pola, troszkę lasu i stawy. Idąc drogą również można zrobić okrąg i wrócić do samochodu.

Wyjątkowym miejscem na tym obszarze jest polana nad brzegiem Warty z krzyżami. Kiedyś stał tu jeden krzyż, teraz są aż trzy. Znajduje się też tutaj tablica informacyjna oraz stary mostek przez bagna prowadzący do brzegu Warty na małej skarpie. Stamtąd są wyjątkowe widoki na rzekę.

To idealne miejsce spacerowo-rekreacyjne. Tędy wiedzie szlak rowerowy i pieszy (jednak my nie do końca chodziliśmy wyznaczoną trasą). Można tu spotkać przeróżne zwierzęta. Nam udało się wypatrzeć jaszczurki (dużo jaszczurek – siedzą w kamieniach na brzegu rzeki i wygrzewają się w słońcu), sarny, bociany, czaple, myszołowa. Na wycieczkę warto wziąć lornetkę, wówczas na pewno coś ciekawego wypatrzycie…

Łęgi Mechlińskie to również świetna miejscówka na spacery z psem. Ogromne przestrzenie sprzyjają zabawom ruchowym 🙂