Inne miejscaPoznań i okolice

Lotnisko w Kobylnicy – Aeroklub poznański

Jeśli nie macie pomysłu na rodzinną wycieczkę, a Wasze dzieci uwielbiają samoloty, to polecam wybranie się na Lotnisko w Kobylnicy.

Aeroklub poznański wykorzystuje do swojej działalności dwa lotniska. Jednym z nich jest właśnie lotnisko w Kobylnicy. Lotnisko znajduje się niedaleko Poznania i jest dostępne dla wszystkich, dlatego można tu przyjechać i poprzyglądać się temu, co się akurat na nim dzieje.

Najlepiej wizytę zaplanować na weekend, zwłaszcza, gdy jest ładna pogoda. Wówczas istnieje duża szansa, że będziemy świadkami wielu startów i lądowań oraz innych interesujących rzeczy.

My na lotnisko zawitaliśmy w piękną jesienną niedzielę około południa. Okazało się, że tego dnia było wiele lotów szkoleniowych. Mogliśmy obserwować starty małych samolotów, ale również loty samolotu z grupy akrobacyjnej Żelazny oraz wyciąganie szybowców w górę. Dla dzieci jest to bardzo interesujące, zwłaszcza gdy uwielbiają samoloty (a nasz Grześ właśnie przechodzi taką fazę).

Największą atrakcją stał się jednak mały samolocik, który wyciągał szybowce w przestrzeń powietrzną, bowiem był to ten sam model, który w bajcie Samoloty odgrywał rolę Dustyego. Pracownicy aeroklubu postanowili nawet, że pomalują samolot identycznie jak Dusty i nadadzą mu taką samą nazwę 🙂

Będąc na lotnisku w Kobylnicy można swobodnie poruszać się po wyznaczonym terenie, jednak należy zachować wszelkie względy bezpieczeństwa, czyli na przykład nie wolno wychodzić za barierki, na pole startów i lądowań.

Wybierając się na lotnisko, warto pamiętać o stosownym ubraniu, gdyż może tu mocniej wiać, ze względu na dużą otwartą przestrzeń.

Jak wspomniałam już wcześniej na lotnisku w Kobylnicy można zobaczyć loty ćwiczeniowe grupy akrobacyjnej Żelazny. Na pewno łatwo ich rozpoznacie, bo samoloty te mają mocno czerwony kolor.

Grupę akrobacyjną Żelazny mieliśmy okazję oglądać na wielu pokazach lotniczych. Są po prostu niesamowici! Ich specjalnością są akrobacje na różnych typach samolotów w formacjach i szykach, a niekiedy również z szybowcem. Wykonują przeróżne figury, które są niezwykle widowiskowe i zapierają dech w piersiach, jednak wymagają bardzo dużych umiejętności pilotów.

Wizyta na lotnisku w Kobylnicy to naprawdę fajna zabawa, a przy okazji możliwość zobaczenia samolotów i pilotów podczas ćwiczeń. To zupełnie co innego niż oglądanie ich w oficjalnych pokazach. Przede wszystkim podczas zawodów, czy na pokazach lotniczych są tłumy ludzi, natomiast w zwykłe soboty, czy niedziele jest bardzo mało i ze spokojem można obserwować murawę lotniska oraz niebo. Bardzo polecam!