do muzeumInne miejscaPoznań i okolice

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie – Uzarzewo

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie powstało w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Poznaniu. Obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Do muzeum w Uzarzewie wybieraliśmy się od dłuższego czasu, jednak zawsze coś stanęło nam na drodze. W końcu się udało! Zorganizowaliśmy w pewien piękny słoneczny dzień wyprawę do Uzarzewa połączoną z Questem dla naszych internetowych (i nie tylko) znajomych i przyjaciół. Akcja przerosła nasze oczekiwania, zjawiło się wiele wspaniałych rodzin, mimo dość wczesnej niedzielnej pory 🙂 . Bardzo Wam za to dziękujemy!

Ale do rzeczy… 😉

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie

Ekspozycje muzeum znajdują się w trzech budynkach na terenie parku krajobrazowego: w XIX w. pałacu, w zabytkowym budynku stajni-wozowni oraz w nowym pawilonie, w którym mieści się również kasa muzeum.

W odnowionych pomieszczeniach pałacu znajduje się wystawa, która jest poświęcona historii łowiectwa. Jest tu dział archeologiczny, makiety przedstawiające dawne polowania, narzędzia , broń i przybory myśliwskie używane na przestrzeni wieków oraz trofea łowieckie.

W stajni-wozowni znaleźć można kilka ciekawostek. Przedstawiono tu bowiem rodzime środowiska zwierząt łownych. Wystawa ta wzbudza wiele emocji wśród dzieci, gdyż niemal z bliska mogą zobaczyć gatunki zwierząt znane z książek i filmów. Kolejną atrakcją dla młodszych dzieci jest wystawa „Zwierzęta w czterech porach roku” , która dedykowana jest dzieciom przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W czterech porach roku przedstawiono zmieniający się krajobraz. Na uwagę zasługują lalkowe alegorie pór roku oraz 12 postaci symbolizujących miesiące. Każdy może odnaleźć swój miesiąc urodzenia i przypatrzeć się dokładnie charakterystycznym cechom danej pory roku.

Muszę przyznać, że tu spędziliśmy dość dużo czasu, bo każdy chciał odnaleźć „swój miesiąc” i „swoją porę roku”. Omawialiśmy szczegóły wystawy i opowiadaliśmy sobie o zjawiskach, które cechują daną porę roku. To była świetna lekcja przyrody dla najmłodszych 🙂

W budynku jest również wystawa przeróżnych jaj ptaków, która wzbudziła duże zainteresowanie dzieci. Zaskoczyła nas różnorodność w wielkości i kolorystyce jaj.

Nowy pawilon natomiast jest poświęcony trofeom egzotycznych zwierząt pozyskanych przez Adama Smorawińskiego, a także kolekcja niemal 80 gatunków papug. Adam Smorawiński tworzył swoją kolekcję przez ponad 20 lat. Znajdziemy tu m.in. słonia, nosorożca, lwa, niedźwiedzia polarnego morsa i wiele innych okazów.

Ta wystawa również cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci. Niestety eksponatów nie można dotykać, chociaż dzieci bardzo chciały pogłaskać niektóre zwierzątka 😉

Quest w Uzarzewie

Na terenie parku i w okolicy muzeum można zrobić ciekawy Quest. Wystarczy pobrać formularz ze strony https://regionwielkopolska.pl/artykuly-turystyka/wielkopolskie-questy-uzarzewo-gdzie-historia-z-przyroda-sie-spotyka/ lub poprosić o folder w kasie muzeum. Na zabawę trzeba wykupić bilet spacerowy (cena 2 zł od osoby – dzieci do 7 r.ż. mają wstęp wolny).

Po przejściu całej trasy Questu (zajmuje to ok. 1 h), wykonaniu wszystkich zadań, wpisaniu do formularza wszystkich odpowiedzi, wychodzi nam hasło-podpowiedź, gdzie znajduje się „skarb” z pieczątką, którą należy przystawić na folderze.

Po zaliczeniu kilku questów można otrzymać odznakę. Szczegóły znajdziecie tu: https://questy.org.pl/odznaka
Quest w Uzarzewie jest bardzo ciekawy. Można go zrobić nawet z małymi dziećmi. Poziom trudności dostosowany jest do całej rodziny 🙂 .

Polecam na rodzinny weekendowy spacer połączony z odwiedzeniem muzeum 🙂

 

Polecam też inne muzea w Poznaniu i okolicach, do których warto pójść z dziećmi:  zdzieckiemdo.pl/muzea-w-poznaniu-gdzie-warto-pojsc-z-dziecmi/