O wszystkimPorady różne

Naturalne środki pielęgnacji i czystości

olej kosmetyki naturalneNa rynku dostępnych jest mnóstwo różnorodnych kosmetyków do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci, a także wiele środków, które mają pomóc nam w utrzymaniu czystości całego domu i najbliższego otoczenia. Niestety wiele z nich zawiera sporą ilość szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Sama niestety takich używałam, bo nie przyszło mi do głowy, że można inaczej, do tego specyfiki te są dość tanie i można je dostać w każdym sklepie.

Jednak, jako świadomi ludzie powinnyśmy się zastanowić, czym można je zastąpić w domowych warunkach, aby były zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej przyjazne naszym dzieciom, nam wszystkim oraz otaczającemu nas środowisku naturalnemu. Takie przestawienie się wymaga trochę pracy nad sobą, trochę czasu na poszukiwanie odpowiednich produktów, ale może przynieść wiele korzyści (szczególnie zdrowotnych) dla całej rodziny.

Są to przede wszystkim ekologiczne produkty, wykonane na bazie naturalnych surowców, które doskonale sprawdzą się jako kosmetyki bądź inne specyfiki do pielęgnacji ciała, włosów oraz oczywiście do sprzątania. Są dostępne w zielarniach, niektórych aptekach lub sklepach ekologicznych. Dobrą alternatywą mogą być też preparaty wykonane samodzielnie na bazie zdrowych, prostych, ogólnodostępnych składników. Wiele takich „przepisów” można znaleźć w Internecie.

Higiena i pielęgnacja niemowląt i małych dzieci jest bardzo ważna. Należy o nią dbać w szczególny sposób, gdyż wrażliwa skóra maluszka jest wyjątkowo podatna na różnego rodzaju podrażnienia, przesuszenia, odparzenia oraz alergie. Czym zatem ją pielęgnować?

  • Do codziennego mycia małych dzieci wystarczy zwykłe szare mydło, które nie zawiera zbędnych substancji chemicznych i jest bezpieczne dla wrażliwej skóry. Do kąpieli niemowlęcia można dodać kilka kropli specjalistycznego emolientu, delikatnej oliwy z oliwek, oleju arganowego, sezamowego lub kokosowego o bardzo przyjemnym zapachu albo po prostu mleko matki, które jest nie tylko rewelacyjnym pokarmem, ale także świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry, zapewniając naturalną ochronę, zapobiega też alergiom i wysuszaniu skóry, leczy wszelkie podrażnienia oraz dostarcza witaminy i składniki odżywcze.
  • Codzienna pielęgnacja delikatnej skóry dziecka powinna odpowiednio nawilżać i natłuszczać. Idealnie sprawdzają się w tym celu oleje roślinne, m.in. wspomniany wcześniej olej kokosowy oraz olej ze słodkich migdałów, które nie podrażniają, nie wywołują alergii i nie naruszają naturalnego pH skóry.
  • Na ciemieniuchę, która jest najczęściej spotykaną przypadłością wieku niemowlęcego, najlepiej sprawdzają się oleje roślinne, np. oliwa z oliwek lub olej arganowy. Natomiast odparzenia dobrze leczy olej kokosowy, który ma właściwości kojące i antybakteryjne.
  • W swojej domowej apteczce oprócz medykamentów z apteki warto jest mieć naturalne, ziołowe i roślinne biooleje, które mają sporo właściwości prozdrowotnych oraz pielęgnacyjnych, a tym samym są bezpieczne dla zdrowia, łagodne i delikatne.

Jeśli zaś chodzi o środki czyszczące, podczas sprzątania i usuwania różnego rodzaju zabrudzeń, dobrze sprawdzają się preparaty wykonane z łatwo dostępnych składników, m.in. z dodatkiem sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, octu oraz soli. To naturalne komponenty, które nie tylko sąsoda bezpieczne dla zdrowia, ale posiadają też właściwości czyszczące, a przy tym są tanie i bardzo skuteczne. Z powodzeniem można je stosować przy małych dzieciach, gdyż ryzyko zatrucia, czy alergii jest praktycznie znikome.

Ja osobiście od dłuższego czasu z powodzeniem używam sody oczyszczonej do usuwania wszelkich zabrudzeń zarówno w kuchni, jak i w łazience. Kwasek cytrynowy doskonale usuwa kamień w czajnikach, a roztworem wody i octu świetnie czyści się na przykład lodówkę. Soda, ocet i cytryna to dobry sposób na pozbycie się różnych plam na ubraniach, a solą można czyścić przypalone garnki i wiklinowe meble i kosze. Jak widzicie naturalne środki pielęgnacji i czystości można mają wiele zastosowań, więc może jednak warto spróbować je wykorzystać.