Cała PolskaCity breakInne miejscaWycieczki, podróże z psem

Park Mużakowski i Łęknica

Park Mużakowski leży u styku dwóch państw: Polski i Niemiec i zajmuje obszar 728 ha po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, która wytycza granicę obu krajów. Park Mużakowski (Park Muskau) stanowi jedną z największych atrakcji regionu oraz województwa lubuskiego.

Sam park został założony w XIX wieku i jest największym parkiem w Polsce zachowanym w stylu angielskim.
Po stronie niemieckiej znajduje się część centralna z wyjątkowo pięknym pałacem oraz budynkami głównymi i ogrodami, natomiast po stronie polskiej rozciąga się naturalistyczny park z licznymi mostkami, wiaduktami, ogromnymi polanami, sadem jabłoni oraz ciekawymi zakamarkami i pomnikami przyrody. Obszar parku jest tak duży, że najlepiej zwiedzać go na rowerze. Obie części założenia łączą dwa mostki: Most Podwójny oraz Most Angielski.

Po stronie polskiej tuż przy parku znajduje się spory płatny parking. Idąc w stronę parku napotkać można budkę z informacją turystyczną. Warto zatrzymać się przy niej i wypytać o ciekawostki turystyczne w okolicy oraz zaopatrzyć się w dokładną mapkę parku (cena 4 zł) z zaznaczonymi interesującymi miejscami. Mapka uchroni nas również przed zagubieniem się w labiryntach licznych ścieżek i dróżek.

UWAGA: Na teren całego Parku Mużakowskiego (zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej) można wchodzić z psem na smyczy 🙂

Będąc w okolicach Parku Mużakowskiego warto zatrzymać się choć na chwilę w Łęknicy. Samo miasteczko nie jest w ogóle turystyczne i nie ma zbyt wielu ciekawych miejsc, jednak warto wybrać się na spacerek ścieżką, która prowadzi do mostu kolejowego na Nysie Łużyckiej łączącego Łęknicę z Bad Muskau.

Most został odnowiony i przebudowany w 2015 roku i jest bardzo przyjemnym ciągiem rowerowo-pieszym. Na ścieżce znajduje się sporo ławeczek i miejsc na odpoczynek. Są też fajne punkty rekreacyjne z mini ścieżką zdrowia, galerią, a także stolikami z szachownicą. Zwróciliśmy uwagę, że ścieżka cieszy się ogromną popularnością wśród tamtejszej młodzieży. To miejsce spotkań i schadzek 😉

Sam most został wysadzony przez wojska niemieckie na początku 1945 roku. Potem go odbudowano w połowie lat 50, jednak nie przywrócono już nigdy na nim ruchu kolejowego. Obecnie na moście zaakcentowano jego pierwotną funkcję i stworzono imitację torów. Zamontowano również stosowne tablice informacyjne na temat historii tego miejsca.

Warto dodać, że z mostu rozpościera się cudowny widok na oba brzegi rzeki: polski i niemiecki. To bardzo ładne miejsce, szczególnie na wieczorne spacery o zachodzie słońca 😉 Stamtąd można również się wybrać na spacer do Mużakowa (Niemcy) i dalej do Parku Mużakowskiego.

P.S. Jeszcze jednym fantastycznym miejscem w okolicy, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Geościeżka „Dawna kopalnia Babina”, o której szczegółowo pisałam TUTAJ, a kolejnym punktem wartym zobaczenia jest również wieża widokowa nad jeziorem Felixsee w Niemczech. Szczegółów dowiecie się stąd: https://zdzieckiemdo.pl/wieza-widokowa-nad-jeziorem-felixsee-niemcy/